fbpx

Buhar Odası Nedir Faydaları Nelerdir

Spor yaptıktan sonra vücut ter yoluyla toksinleri ve zararlı maddeleri dışarı atar. Ayrıca kaslar da çalışırken tükettiği enerji nedeniyle laktik asit üretirler. Genellikle spor yaptıktan sonra sıcak bir ortamda bulunmak ya da duş almak ter yoluyla vücuttan dışarı atılan ama uzaklaştırılamamış olan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Ayrıca sıcak ortamda bulunulduğu zaman kan akışı hızlanır ve bu sayede de spor sonrasında kaslarda birikmiş olan laktik asitler oksijen alarak parçalanırlar. Kısacası spor yaptıktan sonra sauna ya da buhar odası kullanımı vücudun daha çabuk toparlanmasını sağlar. Bu nedenledir ki çoğu spor salonunda buhar odası ve sauna kullanımı yaygındır.

Tesisimizdeki bütün üyeliklerde, spor sonrasında konforunuz ve rahatlamanız için sauna ve buhar odası kullanımı dahildir. Buhar odası genellikle sauna sonrasında kullanılması tavsiye edilen bir tür sıcak odadır. Spor sonrası saunaya girildiğinde saunanın kuru sıcaklığı nedeniyle ter, deri üzerinde kurur. Bu nedenle sauna sonrasında vücutta kuruyan terin atılabilmesi için buhar odası kullanımı tavsiye edilmektedir. Buhar odası, adından da anlaşılacağı üzere odadaki buhar miktarının çok yüksek olduğu bir odadır. Buhar odasında nem oranı % 100’e yakındır ancak sıcaklık 45 santigrat derece ile 60 santigrat derece arasında değişkenlik gösterir. Ortamdaki nem oranının çok yüksek olması üst solunum yolu için de fayda sağlamaktadır.

Buhar odasındaki nem oranının yüksekliği sayesinde ciltteki nem kaybı az olur ve cilt dışarıdan da aldığı nem sayesinde toksinleri vücuttan uzaklaştırırken sıvı kaybına uğramaz. Ayrıca buhar odasındaki ısı sayesinde dolaşım sistemi hızlanır ve kandaki oksijen miktarı artış gösterir. Vücutta artan oksijen ise spor sonrasında kaslarımızda birikmiş olan laktik asidin daha hızlı parçalanmasını sağlar. Ancak buhar odasını kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Ortam neminin çok yüksek olması nedeniyle buhar odası kullanımının 15 dakikadan daha fazla olmaması gerekmektedir. Spor yaptıktan sonra daha hızlı toparlanmak amacıyla buhar odası kullanabilmeniz için, spor merkezimizdeki bütün üyeliklerde buhar odası kullanımı sağlıyoruz. Sadece spor yaparken değil sonrasında da sizi düşünüyoruz. Buhar odası nedir faydaları nelerdir sorusu ile ilgili üyeliklerimizle ilgili detaylı bilgi edinmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Buhar Odası

Buhar odaları, insanların rahatlamasını sağlayan yerlerdir. Sıcak odalardır ve sıcaklığın etkisi ile vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Buhar odaları, oluşturulan buharın kapalı alanda tutulmasını ve ortamın iyice ısınmasını sağlar. Vücudun arındırılma alanı olarak kabul edilir. Buhar, kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar. Buhar odası havuz ve sauna sonrası tavsiye edilen sıcak odalar olarak tanımlanır. Çeşitli egzersizler yaptıktan sonra saunaya girenler, sıcak hava etkisiyle derinin kurumasını sağlar. Saunada kuruyan terin atılabilmesi için sıcak ve nemli bir ortama ihtiyaç duyulur. Buhar odaları bu amaçla yapılır.

Kolay Kilo Verme Tüyoları hakkında bilmek istedikleriniz için bu yazıya göz atabilirsiniz.

Buhar Odası Yapımı

Buhar odaları, kapalı alanda buhar oluşturularak ve oluşan buharın kapalı alanda muhafaza edilmesini sağlar. Buhar odalarını kullanmaya başlayanlar kendilerini stresten uzaklaşmış kabul ederler. Buharın oluşturacağı sıcak nem ile vücuttaki toksinler atılır ve vücut kendisini arındırmaya başlar. Buhar odaları, özel malzemelerden yapılır ve buharın dışarı kaçmasını önlerken buhar etkisinin uzun süre muhafaza edilmesini sağlar. Buhar odalarının içerisi tamamen kapalıdır ve tek parça malzemelerden yapılır. Buhar odalarında termostat olmalı ve sıcaklık ayarı sürekli kontrol edilmelidir.

Buhar Odasının Faydaları

Buhar odasında nem oranı yüksek olduğu için cilt fazla nem kaybetmez. Buharın etkisi ile oluşan nemi alan cilt, oluşan toksinleri daha kolay bir şekilde dışarı atar. Odadaki ısı sayesinde kandaki oksijen miktarı artacaktır. Buhar odalarının insan sağlığı için faydaları şunlardır.

  • Stresi azaltır,
  • Terleme ile cildi temizler,
  • Sinüsleri açar,
  • Sert mafsalların gevşemesini sağlar,
  • Kalori yakmayı artırır,
  • Öksürüğü azaltır,
  • Boğaz tahrişlerini giderir,
  • Yağ dokusunu ısıtarak zayıflamaya yardımcı olur.

Spor sonrası rahatlama sağlayabilmek için buhar odalarının kullanılması tavsiye edilir. Buhar etkisi ile üst solunum yolu açılır ve vücutta rahatlama hissi oluşturur.

            Spora Başlamak İçin Motivasyon Önerileri nelerdir öğrenmek için bu yazı tam size göre.

Buhar Odasının Rahatlatıcı Etkisi

Spor ya da yorucu bir gün sonunda havuz ve sauna sonrası buhar odasının kullanılması büyük rahatlatıcı etki oluşturacaktır. Sıcak buhar yardımı ile cilt fazla nem kaybı yaşamadan oluşan tüm toksinleri atacaktır. Zararlı maddelerden arındırılmış olan bir vücutta aşırı rahatlama hissi oluşur. Faydaları arasında, sinüzit, grip, astım, nefes yolu rahatsızları gibi birçok hastalık için rahatlatıcı etki gösterir. Kasları gevşettiği için yorgunluk hissini alır. Cilt üzerindeki gözenekler açıldığı, toksinler atıldığı için cilt kendisini yeniler ve daha pürüzsüz bir cilte sahip olmayı sağlar.

Buhar Odasında Ne Kadar Kalınmalı?

Sağlık için buhar odalarının kullanılması çok önemlidir. Ancak doğru kullanılması her zaman daha önemlidir. Buhar odasını kullanmak isteyenler, en fazla 10 dakika kullanmayı denemelidir. Kişinin nefes yolu rahatsızlık durumuna göre bu süre daha kısa tutulabilir. Buhar odasına girmeden önce saunayı kullanmış olanlar girmeden önce 10 dakika dinlenmeli ve sıvı takviyesi almalıdır. Buhar odasında 10 dakika kaldıktan sonra çıkılmalı ve vücudun rahatlaması için soğuk su ile duş alınması tavsiye edilir. Sıcaklığın 45 – 60 °C arasında olmasına dikkat edilmelidir.

Buhar Odası Kullanımı

Buhar odasının nasıl kullanılacağını öğrendikten sonra girilmelidir. En ideal sıcaklık 45 °C ile 60 °C arasıdır. Kişiler bu sıcaklık aralığında kullandığında daha fazla fayda görebilecektir. Buhar odasına girmeden önce cilde herhangi bir kozmetik ürün sürülmemeli ya da sprey sıkılmamalıdır. Hijyen olması için terlik, sargı bezi gibi ürünlerin içeri sokulmamasına dikkat edilmelidir. Buhar odasının kullanımı, kaslardaki ağrıyı alır ve cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar. Bu rahatlama oluştururken stresin azalmasını da sağlayacaktır. Buhar odasının kullanımı hakkında bilgisi olanlar nelere dikkat edeceklerini bilirler.

Buhar odası kullanımı için kampanyalarımız hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Buhar Odası Sağlıklı Mı?

Buhar odaları, insan sağlığı açısından birçok fayda sağlayan sıcak odalardır. Özel malzemelerden yapıldığı ve tem emmediği için sağlıklı alanlardır. Daha temiz ve sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyenler, buharın sıcaklığı ile deri üzerindeki ölü hücrelerin atılmasını sağlayacaktır. Sağlık açısından çok faydalı olduğu bilinmekte ve grip, soğuk algınlığı, kas yorgunluğu gibi rahatsızlıkları olanların daha hızlı tedavi edilmesini sağlar. Nefes almaya yardımcı olduğundan insanlar için oldukça faydalı ve sağlıklı olduğu söylenebilir.

Buhar Odası Kullanılırken Nelere Dikkat Edilir?

Sağlık için buhar odasını kullananlar bazı hususlara dikkat etmelidir. Buhar odasından önce saunaya girmiş olanlar, nefes sorunu yaşamamak için dışarıda 10 dakika beklemeli, vücudun sıvı kaybını karşılamalıdır. Buhar odasına tok karına girilmemesine dikkat edilmelidir. Vücudun herhangi bir yerine krem ya da losyon türleri sürülmemeli, parfüm kullanılmamalıdır. Buhar odalarının kullanım süresinin 10 dakika ile 15 dakika arasında olmasın dikkat edilmelidir. Bu süre aşıldığında aşırı sıcaktan nefes sorunları ya da başka rahatsızlık yaşanmaya başlanabilir. Vücudun çeşitli yerlerinde, açık yara ya da enfeksiyon sorunu olanlar buhar odalarını kullanmamalıdır.

Kimler Buhar Odasını Kullanmamalıdır?

Buhar odalarının sağlıklı ve faydalı olduğu belirtilirken, kullanılmaması gereken durumlarda vardır. Kimlerin buhar odasını kullanmaması gerektiği hususunda bilgilendirme yapılır. Açık yarası olanlar, yaraları tamamen iyileşene kadar buhar odalarını kullanmamalıdır. Kullanmaması gereken kişiler arasında, astım rahatsızlığı olanlar, açık yarası bulunanlar ve deri enfeksiyon sorunları olanlar yer alıyor. Bu kişiler, buhar odalarını kullanmaktan kaçınmalıdır. Sıcak buhar etkisi, bu sorunların daha da artmasına neden olabilecektir.

Buhar Odası Kaç Günde Bir Kullanılmalı?

Buhar odalarının kullanımı, kişinin cilt yapısına göre değişiklik gösterebilir. Yağlı ya da normal bir cilt yapısına sahip olanlar, haftada 1 defa buhar odalarını kullanabilirler. Hassas ve kuru cilt yapısına sahip olan kişiler ise 15 günde 1 defa ya da ayda 1 defa buhar odalarını en fazla 10 ya da 15 dakika kullanmalıdır. Sık kullanmak yerine cilt yapısına göre haftada 1 defa kullanmak sağlık açısından daha faydalı olacaktır.

Paylaş: