fbpx
klay kilo verme tüyoları

Kolay Kilo Verme Tüyoları

Kilo vermeye karar verdin ama nerden başlayacağını bilmiyorsan, işte sana işini kolaylaştıracak ve kilo vermene yardımcı olacak, bu yolda daha bilinçli ilerlemeni sağlayacak değerli öneriler.

1 Sağlıklı bir kiloya ulaşmak sadece görünümle ilgili bir sorun değildir. Hayat kaliten, sağlığın, düşünsel yeteneklerin ve fiziksel aktivite kapasitenin gelişmesi için sağlıklı bir kiloya ulaşmak amacıyla harcadığın tüm çaba ve zaman değer.

2 Ciddi bir şekilde kilo verme niyetindeysen (10 kilo ve daha fazla) öncelikle mutlaka bir diyetisyenden yardım almanda fayda var. Bu yolculukta bir profesyonelin desteği işini çok çok kolaylaştıracaktır

3 Kilo verme planının kusursuz işlemesi için hayatında şu dört şeyi değiştirmeye hazır ol. Yediklerini, Nasıl yediğini, Sosyal alışkanlıklarını ve Fiziksel aktivite seviyeni.

4 Kısa sürede kilolarından kurtaracak reklamlar ve diyet ürünleri gerçek değil. Öyle olsaydı dünyada kilo problemi olan kimse kalmazdı. Beklentilerini mantıklı bir seviyede tutmalısın. Örneğin ilk hedefin sağlıksız yiyecekleri hayatından çıkarmak olsun. Bir yandan haftada belirli düzeyde aktivite hedefle. Sonra ilk önce haftada 1–2 kilo vermeyi hedefleyerek ilerle.

5 Başlarken beslenme ve egzersiz planını gerçekçi bir yaklaşımla yap. Seni en iyi sen tanırsın. Hedeflediğin kiloya ulaşana kadar çeşitli sebeplerden bu plana devam edemeyeceğini düşünüyorsan başka bir yol dene.

6 Sadece tartıya güvenme. Vücut ağırlığın pek çok sebeple değişebilir. Her kilo değişikliği vücudundaki yağlarla ilgili olmayabilir. Durumunu daha iyi değerlendirmene yardımcı olacak bir diyetisyenin yardımı olabilir. (Bkz madde2)

7 Her diyet herkes için aynı sonucu vermez. Özellikle belirli bir besin grubunu tamamen kesen diyetler (Karbonhidrat vs) önüne geçemeyeceğin açlık kıvranmalarına veya tıkınma hallerine sebep olabilir.

8 ‘Duygusal yeme’ pek çok insan için kilo almanın başlıca sebebi. İnsanlar duygusal çalkantılara kapıldıklarında ya da strese girdiklerinde yemek yiyor ve kilo alıyor. Acıktığın için değil, duygusal durumundan ötürü yemek yediğin anları farkedip yapacak başka şeyler bulman gerekiyor. Duygusal yemek ihtiyacı hissettiğinde bir koca bardak su iç, çoğu zaman seni kendine getirir ve etkili olur. Kimileri de bu anlarda 10 kez squat gibi basit bir egzersiz yapmayı tercih ediyor.

9 Kilo vermenin çabucak gerçekleşecek bir süreç olmadığını kabullenmen gerek. Disiplin ve çaba en önemli yardımcıların olacak. İlk başta da dediğimiz gibi sağlıklı bir kiloya ulaşmak amacıyla harcadığın tüm çaba ve zaman değer.

Paylaş: