fbpx
Sporcular İçin Kırmızı Pancar Neden Önemli?

Sporcular İçin Kırmızı Pancar Neden Önemli?

Taze olarak salata ve smoothilerde, haşlanmış ya da fırınlanmış şekilde ana öğünlerde, enerji barlarında ya da direkt olarak suyunu sıkarak tüketebileceğimiz mükemmel besin kırmızı pancar! Özellikle sporcular için neden önemli olduğuna gelin birlikte bakalım:

  1. Performansı Artırma: İçerdiği nitratlar kan damarlarını genişleterek kan akışını artırır. Bu durum; daha iyi bir oksijen taşınımı ve kaslara daha fazla enerji/ besin maddesi iletimi anlamına gelir. Böylece egzersiz performansı artabilir.
  2. Dayanıklılığı Artırma: İçerdiği doğal şekerler sporcuya egzersiz sırası ve sonrasında enerji sağlayabilir ve dayanıklılığı artırır.
  3. Yorgunluğu Azaltma: Kırmızı pancardaki antioksidanlar, egzersiz sonrası oluşabilecek yorgunluğu azaltabilir ve kasların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.
  4. Kalp Sağlığını Destekleme: Yüksek antioksidan içeriği ve kan basıncını düşürebilme özelliği ile kalp sağlığını destekler.
  5. Sıvı Dengesi Sağlama: Su içeriği yüksek bir sebze olması; egzersiz sırasında terlemeyle kaybedilen sıvı ve elektrolitleri yeniden dengeler.

Diyetisyen
Merve Mahi Kurt

Paylaş: