fbpx
Sporda Suplement Kullanımı Şart mı?

Sporda Suplement Kullanımı Şart mı?

Sporda başarı elde etmek için antrenman, dengeli beslenme ve dinlenme olmazsa olmaz üçlüdür. Doğru beslenmeden istenilen vücuda ulaşmak mümkün değildir. Besin takviyeleri ise, beslenme düzenindeki eksikleri gidermek için geliştirilen ürünlerdir. Ancak takviyelerden mucize beklemek doğru bir yöntem olmayacaktır.

En çok kullanılan besin takviyelerini sıralayalım:

• Whey-Kazein Protein: Süt proteinleridir ve kas gelişimi ile protein sentezi için önemlidirler. Whey proteini kazeine göre mideden daha hızlı geçiş yapar, yani daha hızlı yıkım gerçekleşir. Kazein ise geç sindirilerek vücuda sürekli aminoasit akışı sağlar. Bu nedenle ağırlık antrenmanları sonucu whey, gece uyku öncesi kazein tercih edilebilir.

• CLA: Et-süt ürünlerinde bulunan doymamış yağ asididir. Vücut yağında azalma gösterdiği bilinmektedir. Ancak yüksek miktarda tüketimi mide-bağırsak problemlerine yol açabilir.

• BCAA: En önemli özelliği kaslar tarafından direkt olarak kullanılmasıdır. Kas protein sentezi, antrenman sonrası toparlanma, kas bütünlüğünü korumak için elzemdir. Proteinli besinlerin çoğunda doğal olarak bulunur.

• GLUTAMİN: Bağışıklığı güçlendiren, yara iyileşmeni hızlandıran, antrenman sonrası hızlı toparlanma ve yağ yakımını destekleyen bir aminoasittir. Vücut tarafından da üretilir.

Merve Mahi KURT
DİYETİSYEN

Paylaş:

21.YILIMIZA ÖZEL

%50 FAZLASI HEDİYE!

• 12 Ay üyeliğe + 6 Ay HEDİYE!
• 100 Saat üyeliğe + 50 saat HEDİYE!

Acele edin, kampanyamız sınırlı bir süre için geçerlidir.