fbpx
Tuz Odası Nedir, Faydaları Nelerdir?

Tuz Odası Nedir, Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda oldukça fazla karşınıza çıkan tuz odaları ve bu odalarla ilgili aklınızı kurcalayan tuz odası nedir faydaları nelerdir sorusunun cevabı için sizlerle birlikteyiz. Tuz odalarının ne olduğu ile konuya giriş yapacak olursak, tuz terapisine olan ilginin 19. yüzyılda başladığını söylememiz mümkün. Temellerinin Avrupa’da atıldığı tuz terapisi, Polonya’da bulunan tuz sanayicilerinin gözlemleri ile daha ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bu bölgelerde tuz yataklarında çalışan madencilerin hiçbir şekilde zatürre ve astım gibi hastalıklara yakalanmadığını fark eden tuz sanayicileri, bu konu üzerine eğildi ve sonuç olarak da tuzun ne kadar sağlıklı bir ortam yarattığı bilgisine ulaşıldı. Tuz odaları da bu bilgi sonucunda ortaya çıkan bir sistemdir.

Tuz odası nedir faydaları nelerdir diyorsanız, tuz odaları hakkında şunları söylememiz mümkün; insan sağlığı için oldukça olumlu sonuçlar veren tuz mağaralarının modernize edilmiş ve gün yüzüne çıkarılmış versiyonuna tuz odası adı veriliyor. Bu tuz odaları, yeraltında bulunan tuz mağaralarının birebir taklit edilmiş hali. Özellikle İngiltere, Almanya ve Hollanda’da 300’ü aşkın tuz odası bulunuyor. Oldukça steril ve hava geçirmez bir ortamın oluştuğu tuz odaları, insan sağlığı üzerinde ciddi derecede olumlu sonuçlar veriyor. Birkaç tona yakın kaya tuzu ile yeraltında bulunan tuz mağaraları ile aynı mikro iklim özellikleri taşıyan odaların oluşturulmuş olması, insanlar için de oldukça büyük bir fırsat olmuş durumda.

Hiçbir yan etki yaratmayan tuz odaları, hem yetişkinler hem de çocuklar için oldukça sağlıklı. Tuz odası nedir faydaları nelerdir konusunda daha detaylı bilgi verecek olursak, tuz odaları, sağlıklı insanlar üzerinde stresi önleyici ve rahatlatıcı bir etkiye sahip diyebiliriz. Aynı zamanda cildi yenileyen, antioksidan ve anti-aging içeren özelliği de bulunuyor. Tüm bunların yanı sıra tuz odalarının diğer faydaları arasında da öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelme, viral enfeksiyonları tedavi etme, astım hastalarını rahatlatma bulunuyor. Aynı zamanda bronşit, kulak burun boğaz hastalıkları, alerjik cilt sorunları, deri iltihabı ve egzama, eklem ağrıları, sedef hastalığı, uykusuzluk ve sinirsel birçok sorunun çözümünde de yardımcıdır.

Tuz Odası

İnsanların bazı rahatsızlıklardan kurtulması ve daha sağlıklı olabilmesi için çeşitli terapiler uygulanıyor. Tuz terapileri de, bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Tuz odası terapileri ilk olarak 19. Yüzyıl ortalarında Doktor Bockowksi tarafından 1843 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Maden işçilerinde görülmeye başlanan akciğer rahatsızlıklarının artmaya başlaması, tuz odalarının keşfedilmesine ve maden işçilerine iyi geldiğinin görülmesine neden olmuştur. Tuz odalarının, duvarları, zemin ve tavanları doğal tuzlarla kaplıdır. Tuz terapilerinde kişilerin solunum yoluyla tuzun etkisini hissetmeleri sağlanıyor. Tuz odası kullanımı için üyelik seçeneklerimize göz atın.

                  Strese karşı harekete geç! Strese karşı nasıl harekete geçeceğinizi öğrenmek için bu yazımızı okuyun.

Tuz Odasının Faydaları

Tuz Odası Uygulamaları

Daha sağlıklı bir yaşam sürmek için spor yapan kişilerin, spor salonunda sunulan tüm hizmetlerden faydalanması sağlanıyor. Tuz odaları bir tedavi odası olarak kullanılır ve birçok kişinin bazı hastalıklara şifa bulması amaçlanır. Tuz odalarında ortalama 20 – 40 dakika zaman geçirilmelidir. Terapi için kullananlar, ilk başladıklarında 5 gün üst üste düzenli olarak odaları kullanmalıdır. Daha sonra ayda birkaç kez kullanmaları yeterli olacaktır. Tuz odalarına girilirken, ayaklarda ayakkabı olmamalı ve günlük elbiselerle girilmemelidir. Her yaş insanın kullanımına uygundur ve isteyenler çocukları ile girebilirler.

Tuz Odası Terapilerinin Faydaları

Günlük hayatın getirmiş olduğu yorgunluk ve stresten kurtulmak isteyenler, sunulan tüm hizmetlerden faydalanabilirler. Tuz odalarının insan sağlığı açısından büyük faydası vardır ve terapi tedavileri olarak kabul edilir. Günlük hayatın getirmiş olduğu sinirlilik ve gerginlik bazı kişilerde hastalıklara neden olabiliyor. Tuz odalarında, mikro granüllü tuz taneciklerinin solunum yoluyla alınması birçok fayda sağlıyor.

Tuz terapilerinin faydaları şunlardır;

 • Öksürük ve soğuk algınlığı,
 • Bronşit,
 • KBB hastalıkları,
 • Alerji kaynaklı cilt sorunları,
 • Kulak enfeksiyonları,
 • Sedef hastalığı,
 • Egzama ve deri iltihabı hastalıkları,
 • Eklem ağrıları,
 • Yorgunluk hissi,
 • Akciğer rahatsızlıkları,

Tuz odalarını kullanmaya başlayan ve terapilere düzenli devam edenler, kısa sürede faydasını daha iyi görmeye başlayacaktır.

Tuz Odası Kimlere Önerilir?

Tuz odaları, insan sağlığı için tedavi edici odalar olarak kullanılır. Tuz terapilerinin solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinse de farklı sağlık sorunu yaşayan ya da çalışma ortamında bulunmak zorunda kalan kişilere de tavsiye edilir. Tuz odalarının kullanılması tavsiye edilen kişiler arasında şunlar sayılabilir.

 • Çok fazla tozlu ortamlarda çalışmak zorunda kalan insanlar,
 • Sigara içenler,
 • Sanayi çalışanları,
 • Maden ve kimya endüstri alanında çalışanlar,
 • Hava kirliliğine maruz kalanlar,

Bu durumlarda bulunan kişiler zamanla nefes ve solunum yolu rahatsızlıkları yaşayabilecektir. Tuz odalarını kullanarak kendilerini tedavi edebilir ve hastalıkların önüne geçebilirler.

Tuz terapisinin faydaları

Tuz Odasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Tuz odalarını kullanmaya başlayanlar, belirli bir süre sonra nefes alma zorluklarının giderek azaldığını görebilecektir. Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır ve kullanmak isteyenlere, kullanım şekli, faydaları ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verilir. Tuz odalarına günlük elbiselerle ve ayakkabı ile girilmez.

Tek kullanımlık koruyucu önlükler giyilmelidir. Odalara girmeden önce parfüm gibi güçlü koku etkisi olan maddeler kullanılmamalıdır. Ayaklarda ayakkabı olmamasına dikkat edilmelidir. Tuz odalarında bulunulan her seansta yemek tuzunun 1/10 oranında tuz miktarı solunur. Her seansta geçirilmesi gereken süre 20 ile 40 dakika arası olmalıdır.

Tuz Odasında Ne Kadar Kalınır?

Tuz odalarının sağladığı faydaları en iyi şekilde hissedebilmek için kullanım şekline ve süresine dikkat etmek gerekir. Tuz terapilerine başlamak isteyenler, ilk başladıklarında 5 gün üst üste kullanabilir ve her kullanım en az 20 dakika ortalama 40 dakika olmalıdır. Düzenli olarak devam edenler, belirli bir süre sonra ayda birkaç kez kullanarak, terapiyi sürdürebilirler. Belirli hastalıkları olmayan her yaştaki kişiler rahatlıkla kullanabilir. Tuz odalarından faydalanmak isteyenler, yanlarında çocuklarını da getirebiliyor ve çocuklarında tuz odasında keyifli vakit geçirmelerini, tuzun sunduğu sağlıktan faydalanmalarını sağlayabiliyorlar.

Tuz Odasına Nasıl Girilir?

Tuz odalarına nasıl girilmesi gerektiği hakkında bilgilendirme yapılır. Tuz odalarında elbiseler üzerinde tuz birikmesi olabileceği için günlük elbiselerle değil koruyucu önlük giyilmesi gerekiyor. Ayakkabı ile girilmemeli ve parfüm kullanılmamalıdır. Tuz odalarını terapi için kullanmak isteyenler yaklaşık 1 saat odada kaldıklarında kendilerini dinlenmiş hissedeceklerdir. Terapi sürecinin rahatlatıcı etki oluşturabilmesi için loş aydınlatma yapılır ve müzik yayını verilir. Bu iyi zaman geçirmeyi sağlayacaktır.

Tuz Odasının Amacı Nedir?

Tuz odaları, doğal tuz mağaraları ortamı oluşturmak için özel olarak hazırlanır. Tuz odalarında, mikroskobik tuz partikülleri mevcuttur ve bu solunum yolu ile alındığında, bağışıklık sistemini, vücudun balgam ve mukus salgısına yardımcı olacaktır. Tuz odalarının amacı, insanlara terapi uygulanmasını ve daha sağlıklı olmalarını sağlamaktır.

Mikroskobik tuz partikülleri, akciğerlere girdiğinde, zararlı bakterileri ve alerjenleri etkisiz hale getirecek, şişkinlikleri azaltacaktır. Alerji, astım, bronşit, saman nezlesi gibi solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği görülecektir. Tuz odalarını kullanmaya devam edenler birkaç gün sonra akciğerlerinin temizlendiği hissetmeye başlayacaktır.

Üyelik İşlemleri

Tuz ve buhar odaları, şok havuzu, yüzme havuzu, fitness salonu gibi tüm hizmetlerden faydalanabilmek için üye olmak gerekiyor. Tuz odalarından faydalanmak ve şifa bulmak isteyenler, sınırsız üyelik, saat üyeliği ya da kontör üyeliği seçeneklerinden faydalanabiliyor. Sınırsız üyelik paketi ile 1 yıl ya da 2 yıl gibi istediğiniz sürede üyelik satın alarak, sunulan tüm hizmetlerden faydalanmaya başlayabiliyorsunuz. Üyelik ve sunulan hizmetlerle ilgili detaylı tüm bilgileri alabiliyorsunuz. Üyelik kampanyalarımız için tıklayın.

Paylaş:

21.YILIMIZA ÖZEL

%50 FAZLASI HEDİYE!

• 12 Ay üyeliğe + 6 Ay HEDİYE!
• 100 Saat üyeliğe + 50 saat HEDİYE!

Acele edin, kampanyamız sınırlı bir süre için geçerlidir.