fbpx

Yürüyüş Yapmak Neden Gerekli?

Bir yaşınızdan beri yaptığınız en basit aktivite olan yürüyüş, bence; “harika bir fiziksel aktivitenin yanı sıra sağlığımız için büyük bir nimet.” İşte sizi şaşırtabilecek beş madde…

  1. Kilo arttırıcı genlerin vücudumuzda devreye girmesine karşı koyar. Günde yaklaşık bir saat yürümenin ; şeker isteğini azaltarak, obeziteyi net bir şekilde engellediği bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış.
  2. Yapılan bir çok araştırmalar düzenli yürümenin stresi azalttığını gösteriyor.
  3. Meme kanserine yakalanma riskini azaltır. Araştırmacılar, her türlü fiziksel aktivitenin meme kanseri riskini azalttığını zaten biliyor. Ancak; bir Amerikan Kanser Derneği araştırması, haftada yedi saat veya daha fazla yürüyen kadınların, haftada üç saat veya daha az yürüyenlere göre meme kanseri riskinin %14 daha düşük olduğunu buldu. Yürümek, aşırı kilolu olmak veya ek hormon kullanmak gibi meme kanseri risk faktörleri olan kadınlar için bile bu korumayı sağlamış.
  4. Eklem ağrılarını hafifletir. Birkaç çalışma, yürümenin artrite bağlı ağrıyı azalttığını ve haftada beş ila altı km. yürümenin ilk etapta artritin oluşmasını engelleyebileceğini bulmuştur. Yürüyüş, eklemleri, özellikle de osteoartrite ( kireçlenme ) en yatkın dizleri ve kalçaları kayganlaştırarak ve onları destekleyen kasları güçlendirerek korur.
  5. Bağışıklık fonksiyonunu artırır. Yürüyüş, soğuk algınlığı ve grip mevsiminde korunmanıza yardımcı olabilir. 1000’den fazla erkek ve kadın üzerinde yapılan bir araştırma, haftada en az 5 gün, günde en az 20 dakika yürüyenlerin, haftada bir veya daha az egzersiz yapanlara göre %43 daha az hastalık günü geçirdiğini buldu. Ve eğer hastalanırlarsa, bu daha kısa süreliydi ve semptomları daha hafifti…

Spor Koordinatörü: Erkan Taş

Paylaş: