fbpx

Spor Tesisi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi, çalışma saatlerimizin uzaması, özellikle masa başında çalışanlarımız için uzun saatler hareketsiz kalınması beden sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle spor tesislerinin önemi artmaktadır.

Peki, spor tesisi seçerken nelere dikkat etmeli? Spor tesisi seçerken hepimizin dikkat edeceği en önemli husus, temizlik ve hijyen olacaktır. Tesisin mutlaka temiz olmasına dikkat edilmeli. Örnek vermek gerekirse, bakımları yapılmamış, sağlıksız bir havuzda yüzmek sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir, bu da sağlık için spor yaparken bizim başka hastalıklara yakalanmamıza sebep olabilir.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer husus ise, soyunma odalarıdır. Soyunma odasında bulunan dolaplar yeterli mi? Dolapların içinde askılık mevcut mu? Duş yerleri temiz mi? gibi soruların cevaplarını mutlaka almamız gerekiyor.

Bir diğer önemli nokta ise tesisin sunmuş olduğu imkânlardır. Örneğin vücut geliştirme salonuna gideceksek eğer, aletler için sıra beklemek bizim için zaman kaybı ve aynı zamanda sıkıcı olacaktır. Dolayısıyla dolaylı olarak bizi spordan soğutacaktır. Bu nedenle kaydınızı yaptırmadan önce salonu en az 2-3 kez yakından görmenizi tavsiye ederiz. Hatta mümkünse akşam saatlerinde gitmeniz daha faydalı olacaktır. Genelde insanlar mesai bitiminden sonra gittiklerinden dolayı akşam saatlerinde yoğunluk yaşanması muhtemeldir.

Spor salonundaki hocaların profesyonel olması ve sizi yönlendirmesi yine dikkat etmemiz gereken hususlardan biri olacaktır. Tesisler sauna, havuz, Türk hamamı, fitnesi gibi birçok aktiviteyi barındırmaktadır. Bu nedenle böyle büyük yerlerde nefes alıp, dinlenebileceğiniz hatta içeceğinizi yudumlayabileceğiniz dinlenme alanları da olmazsa olmazlardandır.

Tesislerin çalışma saatleri bizim için önemli olan bir başka husustur. Özellikle çalışan kesimde yer alıyorsanız erken saatte kapanan tesisler size göre olmayacaktır. En son ve en önemli husus ise tabi ki ücret olacaktır. Tesislerin verdiği hizmet kalitesi gerçekten verdiğiniz ücreti hak ediyor mu, ayrıca ödeme kolaylığı sağlıyor mu? Sorularının cevaplarını almamız gerekiyor.

Kısacası spor yapmak bedenimizi zihinde tutan sağlık açısından çok önemli fiziksel bir aktivitedir. Günün stresini atmak ve sağlıklı yaşamak istiyorsanız spor yapmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Paylaş:

21.YILIMIZA ÖZEL

%50 FAZLASI HEDİYE!

• 12 Ay üyeliğe + 6 Ay HEDİYE!
• 100 Saat üyeliğe + 50 saat HEDİYE!

Acele edin, kampanyamız sınırlı bir süre için geçerlidir.