fbpx
Sonbaharda Kilonuzu Koruyarak Enerjinizi Artırmak İçin Tavsiyeler

Sonbaharda Kilonuzu Koruyarak Enerjinizi Artırın

İlkbahar aylarında beslenmeye dikkat etmeye başlayarak çıktığınız zayıflama yolculuğunda, yazın fiziksel aktivitelerin de artması sonucu fazla kilolarımızdan kurtulmaya çalıştık. Ancak sonbahar, verilen bütün kiloların geri alınması açısından riskli bir dönemdir.

Sonbaharda fiziksel aktivitelerimiz ile birlikte vücudumuzun susuzluk hissinin ve su tüketiminin de azaldığı, dolayısıyla metabolizmamızın yavaşladığı; aynı zamanda da soğuktan korunmak için vücudun karbonhidrat arayışının arttığı, bunun da vücuttaki yağlanmaların artmasıyla sonuçlanabileceği bir geçiş dönemidir. Bu belirtilere bazı kişilerde görülen mevsimsel duygu durum değişiklikleri ve sonbahar depresyonu da eklenince kişinin tıkanırcasına yemek yemesine veya aşırı miktarda karbonhidrat tüketmesine şahit olduğumuz durumlar yaşanabilir.

Mevsim değişikliği nedeniyle bağışıklık sisteminin zayıfladığını unutmayalım.Vücut direncini arttırmak için antioksidan görevi yapan A,C,E  vitaminleri, magnezyum selenyum mineralleri ve omega 3 ve omega  9 dan zengin besinleri tüketmeliyiz.

Enerjimizi yüksek tutmak,depresyon eğilimi azaltmak ve kilomuzu korumak için;

  • Magnezyum eksikliğinde vücutta yorgunluk görülür .bunun için 10 adet fındık/badem,yeşil yapraklı sebzeler,kuru baklagiller ve kepekli tahıllar gibi magnezyumdan zengin besinler tüketin,
  • Selenyum içeren  besinler tüm deniz ürünleri,mantar ,susam tüketin.
  • Omega 3 kaynağı balık,ceviz,keten tohumu ,omega 9 kaynağı fındık ve zeytinyağı tüketmek düşen performansınızı arttıracaktır.Haftada en az 1 kere balık tüketin. Salatalara 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin.Yemeklere 1 yemek kaşığı zeytinyağı veya fındık yağı ekleyerek pişirin.
  • Potasyum eksikliğinde karbonhidrat depolarında boşalma ve kas yorgunluğu görülür.Kahve,kurubaklağiller ve yeşil yapraklı sebzeler patasyum kaynağıdır.
  • Dengeli beslenme kilo kontrolu ve zayıflamaya yardımcı olmanın yanı sıra sizi hastalıklara karşı da koruyacaktır.
  • Enfeksiyonlara karşı koruyucu olarak bilinen A vitamini yumurta,süt balık havuç,brokoli ve sarı sebzelerde bulunmaktadır.
  • Cilt bakımının vazgeçilmezi ve güçlü bir antioksidan olan E vitamini fındık,ceviz,badem ,kuru baklagil,tahin ve sıvı yağlarda mevcuttur.
  • Güçlü bir antioksidan olan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir,toksinlerin atılmasını sağlar.Maydanoz,ıspanak, yeşil biber,portakal mandalina,limon,karnıbahar bol miktarda c vitamini içerir.
  • Çay,kahve su yerine geçmez aksine vücuttan su attırır.Dolayısıyla çay kahve tüketimini sınırlandırırken, günlük su tüketimimizi arttırmalıyız.
  • Sporu bırakmayın.Bir yandan kas kütlesini arttırırken, metabolizma hızını arttırması ve kalori  açığı yaratarak yağ yakımı sağlar.

Bensu NALBANT
Diyetisyen

Paylaş:

21.YILIMIZA ÖZEL

%50 FAZLASI HEDİYE!

• 12 Ay üyeliğe + 6 Ay HEDİYE!
• 100 Saat üyeliğe + 50 saat HEDİYE!

Acele edin, kampanyamız sınırlı bir süre için geçerlidir.