fbpx

Sauna Nedir Faydaları Nelerdir?

Saunanın ilk kullanımı bilinenlere göre orta Asya’da başlamıştır. Daha sonrasında Rusya kanalı ile birlikte İskandinav ülkelerine kadar gelmiştir. Son olarak Finlandiya’da son halini alarak gelişimini tamamlamıştır. Kuru havanın ve sıcak suyun bulunduğu sauna ahşaptan oluşan, oldukça büyük ve insanların rahatlıkta oturarak rahatladıkları banyo çeşitlerinden bir tanesidir. Genellikle hamam ile karıştırılmaktadır ancak hamam ile arasında tabii bir takım benzerlikler bulunmaktadır. Sauna da hamam da insanların zayıflamalarına etki etmektedir. İkisi de sağlığın temeli olan temizliğin başında gelmektedir.

Sauna cilt sağlığına oldukça faydalıdır, sauna buharı terlemeyi sağladığından dolayı cildi temizlemesinin yanında hücrelerin de yenilenmesine katkı sağlar. Saunanın gözenekleri temizleyerek kılcal damarlardaki dolaşımı arttırdığı da bilinmektedir. Cilt de meydana gelen kırışıklıkların arasını dokuları güçlendirerek doldurmasıdır. Sauna nedir faydaları nelerdir diyecek olursanız, saunanın strese karşı da iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Saunanın kalbe fayda sağladığı da yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Stres kalbi yorduğundan kalp sorunlarının ortaya çıktığı günümüzde sauna bu olumsuzlukları ortadan kaldırmaktadır ve sinirlerin ve kasların gevşemesine katkı sağlamıştır. Sauna ısısı kas sağlığına faydalıdır. Terleme sonucunda yağlarında yakılmasını sağlayarak kilo kaybına katkı sağlamaktadır, kan dolaşımını arttırır, vücut da ki oksijen dolaşımı kaslara artı fayda sağlayabilir. Saunaya girmenin diğer bir faydası ise; aktivitelerdir. Bu özelliği sayesinde gelişmiş ülkelerde stresli işler yapan kişiler, stres atmak için sauna faaliyetleri düzenledikleri bilinmektedir. Tıbbi araştırmalar sonucunda, sıcaklık arttıkça kalp atış hızının arttığını her ikisinin birbiri ile doğru orantılı olduğunu ortaya koymuştur. Sauna kaloriyi yakmaya yardımcı olduğu için kilo vermek isteyenlerin tercihleri arasında başı çekmektedir. Sauna ısısında nabız arttıkça vücudun metabolizması yani çalışma hızı da artarak kalori enerjiye dönüşür.

Kış aylarında rastlanılan nezle, grip gibi mikroplu hastalıklara karşı sauna etkilidir. Kan hücreleri yüksek ısıda artmaktadır ve hastalıklara neden olan virüs, mikrop ve zararlı maddelerin yok olmasına ortam hazırlamaktadır. Bu özelliği sayesinden sauna nezle, grip, soğuk algınlığını önlemektedir. Sauna sayesinde kısa süre içerisinde vücudunuz zararlı toksinlerden arınarak, tıpkı bir bebeğin ilk gün ki haline dönmenize katkı sağlayacaktır.

Paylaş:

21.YILIMIZA ÖZEL

%50 FAZLASI HEDİYE!

• 12 Ay üyeliğe + 6 Ay HEDİYE!
• 100 Saat üyeliğe + 50 saat HEDİYE!

Acele edin, kampanyamız sınırlı bir süre için geçerlidir.