fbpx
PMS ile Baş Etmenin Yolları

PMS ile Baş Etmenin Yolları

Menstruasyon döngüsünden 1 hafta önce vücutta değişimler yaşanmaya başlar. PMS baş ağrısı, kilo artışı, eklemlerde ağrı olarak tanımlansa da fizyolojik ve psikolojik açısı her kadın için farklıdır.

Yapılan birçok çalışma gösteriyor ki menstruasyon dönemlerinde çikolata, sütlü tatlılar, hamur işleri, kuruyemiş tüketme isteği artarken; ekşi, acı, tuzlu besinlere istek azalmaktadır. Bunun nedeni ise ; östradiol ve progesteron uyarıları ile insülin düzeyindeki yükselmeler sonucu glikoz toleransının değişmesidir. Yapılan başka çalışmalar ise luteal fazda karbonhidrattan zengin beslenmenin PMS semptomlarını belirgin şekilde azalttığı ve seratonin sentezini artırdığı yönündedir.

PMS şikayetlerinden korunmak için kompleks karbonhidratları tercih edebilir, şekerli yiyecekleri kısıtlayarak kalsiyum, demir, magnezyum, çinkodan yeterli beslenirken tuzlu yiyeceklerden, kahve, alkol, sigaradan uzak durmalı, bol sebze-meyve ve su tüketimi ile en az 25 dakika düzenli egzersizden faydalanabilirsiniz.

Unutmayın ki bu dönemde en çok ihtiyacımız olan endorfin (mutluluk hormonu) antrenman yaparak bize yardımcı olacaktır. Duygu durum değişimleri, eklem ağrıları seviyenize göre planlanmış egzersizleri yaptığınızda iyi gelecek, psikolojik açıdan da rahatlamanızı sağlayacaktır.

Merve Mahi KURT
DİYETİSYEN

Paylaş: