fbpx
soda mı maden suyu mu daha faydalı

Maden Suyu mu Soda mı?

Midede rahatlama hissi oluştursalar da maden suyu ve soda aynı içecekler değildir. Maden suyu; yeraltı kaynaklarından doğal olarak beslenerek yeryüzüne çıkar. Soda ise; içme suyuna belirli oranda bikarbonat ve karbondioksit eklenerek hazırlanan gazlı yapay bir içecektir.

Maden suyu çözünmüş minerallerden zengin ve bikarbonat, magnezyum, kalsiyum içerir. Soda doğal mineraller içermez. Maden suyunda karbondioksit gazı doğal olarak bulunurken sodaya daha sonradan ilave edilmiştir.

Yaz ayları ile birlikte sıcaklıklar yükselirken sıvı ihtiyacımız giderek artıyor. Kaybedilen (ter, idrar vb) mineralleri dengelemek için suyun yanı sıra maden suyu içerekte bu ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Maden suyu tüketirken zorlanıyorsanız içine sevdiğiniz meyve dilimlerinden ekleyebilirsiniz. Böylelikle sıcak yaz günlerinde ferahlatıcı ve kalorisiz bir içecek elde edebilirsiniz.

Amerika Obezite Birliği verilerine göre sağlıklı bireylerin günlük maden suyu tüketimi 600 ml olmalıdır. Yüksek sodyum içeriği nedeniyle özellikle tansiyon hastalarının bu miktara dikkat etmesi şart!
Maden suyu tercih ederken sodyumu düşük, magnezyum ve kalsiyum içeriği yüksek olanlara yönelin. Sağlıklı kişiler 2 şişe içebilirken kalp ve tansiyon hastaları daha düşük miktarda tüketmelidir.

Diyetisyen
Merve Mahi Kurt

Paylaş:

21.YILIMIZA ÖZEL

%50 FAZLASI HEDİYE!

• 12 Ay üyeliğe + 6 Ay HEDİYE!
• 100 Saat üyeliğe + 50 saat HEDİYE!

Acele edin, kampanyamız sınırlı bir süre için geçerlidir.