fbpx
Kardiyovasküler Sağlık ve İş Hayatı

Kardiyovasküler Sağlık ve İş Hayatı

Egzersizler her tür fiziksel aktiviteyi teşvik etse de, yeni bir çalışma, boş zaman aktivitesinin kardiyovasküler sağlığı teşvik ederken, işle ilgili aktivitenin ise kardiyovasküler sağlığı desteklemediğini öne sürüyor.

  • Çalışma, Kopenhag’da yaşayan ve boş zamanlarını işle ilgili fiziksel aktivitelerini düşük, orta, yüksek veya çok yüksek olarak derecelendiren 20 ila 100 yaş arası 104.000’den fazla erkek ve kadını içeriyordu. Ortalama 10 yıllık bir takipten sonra, araştırmacılar, insanların boş zaman aktivitelerini ne kadar çok rapor ederse, kalp krizi veya felç geçirme risklerinin o kadar düşük olduğunu buldular. Buna karşılık, fiziksel aktivitelerinin çoğunu işte yapan kişilerin bu kardiyovasküler sorunları yaşama olasılığı daha yüksekti.
  • Bu bulgular, araştırmacıların yaşam tarzı alışkanlıkları, sağlık koşulları (yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi) ve sonuçları etkileyebilecek sosyoekonomik durum gibi faktörlere göre ayarlanmasından sonra elde edildi.
  • Muhtemel bir açıklama: boş zaman egzersiziyle karşılaştırıldığında, iş aktivitesi bir kişinin kalp atış hızını zindeliği geliştirmek için yeterince yükseltmez. Çalışma, Avrupa Kalp Dergisi’nde 9 Nisan 2021’de yayınlandı.
  • Yorum: Tabi bu çalışmaların akıllı saat firmalarıyla bir ilgisi var mı diye sormak da gerekiyor. Akıllı saatler anlık takipler markayla ve uzantılarıyla çok ilişkili. Açıkçası bu tip çalışmaların daha güçlü olması gerekiyor. Konuyu tam zıt olarak ele alan var mı diye bakıp, böyle bir bilimsel çalışmanın olup olmadığını araştıracağım.

Spor Koordinatörü:
Erkan Taş

Paylaş: