fbpx

Covid tedbirleri bilgilendirmelerimiz!

hipertrofi nedir
Share on facebook
Paylaş
Share on twitter
Paylaş
Share on linkedin
Paylaş

Hipertrofi Nedir?

Tahmini okuma süresi: 1dk

Hipertrofi: kas büyümesi ve güçlenmesi demek. Hipertrofi temelinde yapılan antrenman metodları kas liflerinin büyüyerek gelişimini sağlar. Ağırlık antrenmanlarına başlayan çoğu insan kasların nasıl büyüdüğünü bilmez. Kas büyümesini zaten çıplak gözle gözlemleyemezsiniz. Başlangıçta herkes sadece antrenmanlarına odaklanır ama sonra antrenman bilgimizi geliştirmek adına dergiler ve kitaplar okumaya başlarız. (Yine de güvenirliliği olmayan kaynakları okurken bilimsel temeli olmayan şeyleri de hayatımıza direk sokmamalıyız.) Kendimizi spor bilimi ve kas fizyolojisi konusunda geliştirdikçe antrenman programlarımızın ve bildiklerimizin aslında kas hücrelerinin fizyolojik prensiplerine dayandıklarını görürüz. Tabi bu derinliği bilmek yapılan antrenmanlarımızı daha anlamlı ve sürekli kılacaktır.

Hipertrofi çalışmanın vücuda etkisini belirleyen en önemli faktörler setteki tekrar aralığı, kullanılan ağırlık, set sayısı ve setler arasındaki süredir. Tekrar sayıları 6 ila 12, set sayıları 3 ila 5, dinlenme aralığı 0 ila 60 saniye, şiddet yüzde 75 ila 85 1RM (bir tekrarda kaldırılabilen maksimum ağırlık), tekrar temposu ie 2-0-2 şeklinde olmalıdır. (Yani ağırlığı iki saniyede indirip, iki saniyede kaldırmalısınız.) Tabi kas gelişimi için atlanılan bir şey var. Antrenmanlarımızdan sonra Stretching yapmamak. Bu kas iskelet sistemimiz açısından ve gelişimi açısında önemli bir nokta mutlaka antrenmanlarımızdan sonra germe egzersizlerini bilinçli bir şekilde yapmalısınız.

Share on facebook
Paylaş
Share on twitter
Paylaş
Share on linkedin
Paylaş
Sizi arayalım
close slider

Türkiye'nin başkenti neresidir?

DUYURU!

Değerli üyelerimiz;

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge gereği ikinci bir duyuruya kadar sadece fitness salonumuzla hizmetinizde olacağız. Havuz, spa alanlarımız ve Çocuk Oyun odası kapalı kalmaya devam edecektir. Program saatleri için bizi takip etmeye devam edin.

Sabrınız ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

Bilgilerinize Sunulur…

Üyelik Başvuru Formu

Formu doldurup bize gönderin

En kısa süre içerisinde ilgili arkadaşlarımız sizi arayacaktır.

Türkiye'nin başkenti neresidir?