fbpx
Hamilelikte Egzersiz Önerileri

Hamilelikte Egzersiz Önerileri

Hamilelik döneminde egzersiz, doktor kontrolü ile çok faydalıdır. Özellikle 3. aydan sonra yapılan egzersizlerle sırt ve bel ağrılarının azalmasına, fiziksel ve psikolojik olarak kendinizi çok daha iyi hissetmenize, kilo kontrolünün sağlıklı bir şekilde ilerlemesine, hamilelikte oluşan şişlik ve ödemin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Hamilelikte egzersize başlamadan ya da devam ederken mutlaka doktorunuz bilgisi dahilinde olmalı.

Hafif Hareketlerle Pilates

Evde yapacağınız (ya da özel merkezlere giderek) aerobik hareketleri, kalp sağlığını desteklerken akciğerlerin de güçlü tutulmasına yardımcı olur. Vücutta konsantrasyon, sıkılaşma, denge ve aynı zamanda gevşeme sağlar.

Yüzmek

Bir anne adayı olarak her zaman bebeğinizin sağlığını düşünebilirsiniz. Ancak sizin sağlıklı olmanız, bebeğinizin de sağlıklı olması demektir. Bu nedenle yüzmek en kolay yapılabilecek ve sağlıklı egzersizlerden birisidir.

Yürüyüş Yapmak

İster koşu bandı üzerinde ister doğada yürüyüş yapmak, hem tehlikesiz hem de her yerde yapılabilecek bir spordur. Haftada 2-3 gün 20-30 dakika boyunca vücut dik, omuzlar geride kambur durmayacak şekilde düz bir zeminde yürümek hamilelikte kendinizi fiziksel olarak daha güçlü ve zinde hissetmenize yardımcı olur.

Nefes Egzersizleri

Nefes alırken hem göğüs kafesi hem de karın kaslarımızı kullanırız. Solunum egzersizlerinde göğüs kafesi ve karın kaslarını ayrı çalıştırarak nefesimizi daha bilinçli kullanabiliriz. Nefesi tutma, derin soluk alıp beklemek, küçük nefesler ağrının önüne geçmeye yardımcı olur. Büyük nefes ise ıkınma sürecinde faydalıdır.

Paylaş:

21.YILIMIZA ÖZEL

%50 FAZLASI HEDİYE!

• 12 Ay üyeliğe + 6 Ay HEDİYE!
• 100 Saat üyeliğe + 50 saat HEDİYE!

Acele edin, kampanyamız sınırlı bir süre için geçerlidir.