fbpx

Bayanlar İçin Havuz ve Yüzme Eğitimi

Yüzme, insanın tüm kaslarını çalıştıran ve insan sağlığına faydalı bir spor türüdür.Düzenli olarak yüzen kişilerde vücut,kol ve bacak kaslarının geliştiği, ayrıca nefes darlığı çekenlerde ise nefesinin açıldığı gözlemlenmiştir.

 

               Bayanlar için havuz ve yüzme eğitimi veren bir çok havuz ve spor tesisi mevcut olmasına karşın,bu işi profesyonel olarak yapan yerlerin sayısı maalesef çok fazla değildir. Bunların nedenleri arasında eğitmenin yüzme eğitiminin yetersiz olması, spor tesislerinin temiz olmaması ve çok kalabalık gruplarla birlikte ders verilmesi gibi birçok etken sizi yüzme öğrenmeden soğutacak nedenlerden bir kaçıdır. Bizim tavsiyemiz, gideceğiniz tesislerin temiz olmasına, hocaların yeterli belgelere sahip olmasına ve mümkünse bayan hoca olmasına dikkat edin. Özellikle bayanlar erkek hocalardan utandıkları için geri planda kalmakta ve yüzme öğrenme süresi de uzamaktadır. Bayan bir hocanın olması sizi çekingenlikten uzak tutacak ve daha çabuk öğrenmenizi sağlayacaktır.

Bayanlar için yüzme eğitimine başlamadan önce kişinin korkularını yenmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle hocalar tarafından kişinin korkusu olup olmadığı, geçmişte herhangi bir boğulma olayı yaşayıp yaşamadığı detaylı bir şekilde araştırılmalı ve bu doğrultuda ilk önce bu korkuları yenmek gerekmektedir. Aksi taktirde öğrenme süreci güçleşip, uzayacaktır.

Sonrasında genellikle nefes alıp verme egzersizleri ile devam edilir. Yüzme hareketlerini havuzda ilk olarak hocanın göstermesi sonrasında ise karşıdaki bayanın, eğitimcinin desteği ile uygulaması beklenmektedir.

Yüzerken rahat olunmalı,gereksiz yere çırpınılmamalıdır.Zaten kendinizi rahat ve serbest bıraktığınızda suyun üzerinde ne kadar rahat durduğunuzu kendinizde görecek ve şaşıracaksınız.

Yüzmeyi öğrenirken sadece tek stilde değil kelebek, sırtüstü, serbest ve kurbağalama gibi 4 farklı yüzme stilini öğrenmelisiniz.

Yüzme eğitimi sadece yazın değil, kapalı spor tesislerinin havuzlarında kışın da yapılabilecek bir spordur. Hatta kışın kişi sayısı daha az olduğundan yüzme öğrenmek için daha ideal bir mevsim olacaktır. Grup dersler alabileceğiniz gibi birebir dersler de alabileceksiniz. Birebir derslerde eğitmen sadece sizinle ilgileneceğinden dolayı daha kısa sürede ve daha çabuk öğrenebileceksiniz.

 

Kısacası bayanlar için yüzme eğitimi almanın yaşı yoktur. Her yaştan bayan yüzme öğrenebilir. Formda ve sağlıklı kalmak istiyorsanız siz de yüzme eğitimi alabilir ve stresinizi atabilirsiniz.

Paylaş:

sporun gücü

Sporun Gücü

Spor, bireyleri bir araya getirir, sağlığı geliştirir ve toplumları şekillendirir.