fbpx
basit kuvvet antrenmanı ipuçları

Basit Kuvvet Antrenmanı İpuçları

Hayatında hiç ağırlık kaldırmadıysan neden şimdi başlamıyorsun? Kas dokusu, kemik yoğunluğu ve güç, yıllar geçtikçe azalıyor. Kas gücü de öyle. Bu değişiklikler, bağımsız, aktif bir yaşam sürme yeteneğinizi tehlikeye atabilecek kazalara ve yaralanmalara kapı açar. Kuvvet antrenmanı, bu düşüşün çoğunu yavaşlatmanın ve muhtemelen tersine çevirmenin en etkili yoludur.

Güçlü kaslar vücuda birçok yönden yardımcı olur. Güçlü kaslar, oksijeni ve besinleri kandan zayıf olanlardan çok daha verimli bir şekilde çeker. Bu, herhangi bir aktivitenin daha az kalp çalışması gerektirdiği ve kalbinize daha az yük bindirdiği anlamına gelir. Güçlü kaslar, şekerin hücrelere girmesini kolaylaştırarak vücudun insüline duyarlı kalmasına yardımcı olur. Bu yollarla güçlü kaslar, kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir ve bu da tip 2 diyabetin önlenmesine veya daha iyi kontrol edilmesine yardımcı olur. Güçlü kaslar da kilo kontrolünü artırır. Ve yağ oranınızı ideal aralığa düşmesine katkı sağlar.

Öte yandan, yürüme, temizlik, alışveriş ve hatta giyinme gibi günlük aktiviteler daha zor hale geldikçe zayıf kaslar bağımsızlık kaybını hızlandırır. Ayrıca hareket halindeyken, hatta hareketsiz dururken vücudunuzu düzgün bir şekilde dengelemenizi veya takılıp düşerseniz kendinizi yakalamanızı zorlaştırırlar. Güç kaybı bunu birleştirir. Belki de 65 yaşına kadar her üç kişiden birinin düştüğü bildirilmesi o kadar da şaşırtıcı değildir. Kemikler de zamanla zayıfladığından, bu düşüşlerin her 20’sinden biri, genellikle kalça, bilek veya bacakta kırılma ile sonuçlanır. İyi haber şu ki, bu sorunların riski, kuvvet antrenmanı içeren bir egzersiz ve fitness rutini ile azaltılabilir.

Spor Koordinatörü : Erkan Taş

Paylaş:

21.YILIMIZA ÖZEL

%50 FAZLASI HEDİYE!

• 12 Ay üyeliğe + 6 Ay HEDİYE!
• 100 Saat üyeliğe + 50 saat HEDİYE!

Acele edin, kampanyamız sınırlı bir süre için geçerlidir.