fbpx

Covid tedbirleri bilgilendirmelerimiz!

Share on facebook
Paylaş
Share on twitter
Paylaş
Share on linkedin
Paylaş

Bağırsak Dostu Probiyotikler

Bağırsaklarımızda yaklaşık 100 trilyon kadar canlı bakteri bulunduğunu biliyor muydunuz? Bu bakterilerin bir kısmı faydalıyken bir kısmı zararlıdır. Faydalı olanlar sağlıklı kişilerde sayıca daha fazladır ve besin emilimlerini desteklerler. Zararlı olanlar ise toksik yani sağlığa zararlı ya da zehirli maddeler salgılayıp bağışıklığı düşürür. Önemli olan midedeki yüksek asidite karşısında canlılığı koruyup kolona ulaşmaktır. Mide-bağırsak florasındaki dengeyi koruyan canlı dost bakteriler ise probiyotiklerdir.

Probiyotikler daha güçlü bir bağışıklık, toksik bakterilerden korunma, gıdaların sindirimi için gereklidir. Yapılan birçok çalışmada kolon iltihaplanması, laktoz intoleransı, gaz ve şişklinlik, kolesterol, ülseratif kolit gibi çeşitli problemlere iyi geldiği belirtilmekte. Bu etkiyi artırmak için fermente gıdalardaki (kefir, yoğurt, turşu, sirke, fermente soya fasulyesi, kombucha ) probiyotikler yeterli gelmiyorsa ek takviye alabilirsiniz.

Ayrıca bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da prebiyotiklerdir!  Yani bağırsaktaki yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlayan, probiyotiklerin besin kaynağı. Kepekli tahıllar, soğan, sarımsak, kuşkonmaz, muz ise prebiyotik besinlerden.

Diyetisyen

Merve Mahi KURT

Share on facebook
Paylaş
Share on twitter
Paylaş
Share on linkedin
Paylaş
Sizi arayalım
close slider

Türkiye'nin başkenti neresidir?

DUYURU!

Değerli üyelerimiz;

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge gereği ikinci bir duyuruya kadar sadece fitness salonumuzla hizmetinizde olacağız. Havuz, spa alanlarımız ve Çocuk Oyun odası kapalı kalmaya devam edecektir. Program saatleri için bizi takip etmeye devam edin.

Sabrınız ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

Bilgilerinize Sunulur…

Üyelik Başvuru Formu

Formu doldurup bize gönderin

En kısa süre içerisinde ilgili arkadaşlarımız sizi arayacaktır.

Türkiye'nin başkenti neresidir?