fbpx
Aralıklı oruç

Aralıklı Oruç

Aralıklı Oruç

Kilo vermek için birçok popüler yönteme başvuruluyor. Son zamanların en popüler diyet yöntemi ise İntermittent Fasting yani “Aralıklı Oruç” . Bu beslenme yöntemi bireyin ne yediğinden ziyade ne zaman yediğini baz alıyor.  Temel prensibi “uzun süre aç kalmak” olsa da oruç tutmaktan en büyük farkı yemek yemediğiniz saatlerde su veya kalorisi olmayan asitsiz içecekler tüketebiliyor olmak.

Bu beslenme düzeninin birkaç farklı yöntemi bulunuyor. En çok tercih edilen 3 yöntemi ise:

  1. 16/8 metodu: Uykuyu da kapsayan 16 saatlik açlığın ardından, günün 8 saatlik periyodunda enerji alımına izin verir. Aslında akşam yemeğinden sonra bir şeyler yememek ve ertesi gün kahvaltıyı atlamak gibi düşünebilirsiniz. Uyandığımda hemen yemek yiyemiyorum diyenler bu metodu uyguluyor.
  2. 5/2 metodu: Haftanın 5 günü normal beslenmeye devam edip 2 gün (art arda olmayan günler) ise çok düşük kalorili beslenilir. Bu günlerde kadınlar 500 kalori, erkekler ise 600 kalori ile beslenmelerini kısıtlar. Bu da sağlıklı bir bireyin günlük kalori gereksiniminin ¼ ‘ü olarak düşünülebilir.
  3. Alternatif gün Metodu (Ye-dur-ye): Haftada 1-2 defa birer günlük açlık şeklinde yapılır.

** Her zaman olduğu gibi su tüketimini ihmal etmeyin!

** Özellikle tip 1 diyabetlilerin bu yöntemi uygulamamaları gerektiğini önemle vurgulamak gerek. Çünkü uzun süren açlık, kişide ağır hipoglisemi ataklarına neden olabilir!!!

** Olumlu sonuç alan birçok kişiye rağmen literatürde yeterli çalışma olmadığını da belirtmekte fayda var.

DİYETİSYEN
MERVE MAHİ KURT

Paylaş:

21.YILIMIZA ÖZEL

%50 FAZLASI HEDİYE!

• 12 Ay üyeliğe + 6 Ay HEDİYE!
• 100 Saat üyeliğe + 50 saat HEDİYE!

Acele edin, kampanyamız sınırlı bir süre için geçerlidir.