fbpx
Akdeniz Diyetinin Vazgeçilmezi Enginar

Akdeniz Diyetinin Vazgeçilmezi: Enginar

Akdeniz diyetlerinin vazgeçilmezi, yüksek antioksidan içerikli sebzelerden olan enginar hakkında bilmemiz gereken şeyler var!

  • Sindirim: Sindirim sisteminde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda yüksek posa içeriği sayesinde bağırsak hareketliliğiNi artırarak sindirimi kolaylaştırır ve kabızlık gibi problemleri de önleyebilir.
  • Kilo Kaybı: Enginar kilo kaybını destekleyecek düşük kalorili sebzelerdendir. Lifli yapısıyla tokluk hissi sağlayıp yeme isteğini azaltabilir.
  • Karaciğer Dostu: En yaygın bilinen bu özelliğiyle karaciğerdeki toksinleri temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca karaciğerin doğal detoksifikasyon sürecini destekleyip hasarı azaltır.
  • Antikarsinojen: İçerdiği zengin antioksidan yapısı sayesinde kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Ve “silymarin” adlı bileşiği barındırarak bazı kanser türlerinin büyümesini de önleyebilir.
  • Kolesterol düşürücü: Hem kolesterol seviyelerini düşürmeyi hem de kan şekerini dengelemeyi destekler.

Sağlıklı bir besin alternatifi olan enginar, özellikle kilo verme süreçlerinde güvenli limanınız olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmenizin parçası olduğunda hem zengin besin değerinden faydalanabilir hem de kolayca hafifleyebilirsiniz


Merve Mahi KURT
Diyetisyen

Paylaş: