fbpx
Yeşil çayın faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay, içeriğinde bulunan kateşin ve polifenoller sayesinde kalbi korur ve kandaki kötü kolesterolü düşürür. Aynı zamanda iyi kolesterolün oranını arttırır.

Yeşil çayın, içeriğinde bulunan flavonoidler sayesinde, vücuttaki kanserli hücreleri öldürüp etrafındaki sağlam dokuya zarar vermediği ve böylece kanser riskini düşürdüğü söyleniyor.

Kateşinin etkisiyle sindirim enzimlerinin aktivitesini yavaşlatarak, bağırsaktan emilimini azaltıp kilo kaybını artırmaya yardımcı oluyor. Düzenli tüketiminde özellikle deri altı karın yağları ve kandaki trigliseritin düşmesi üzerinde etkin rol oynuyor.

Böbrekler tarafından salınan anjiyotensin dönüştürücü enzime bağlı kan basıncını düzenleyerek tansiyonun düşürülmesine yardımcı oluyor.

Yüksek antioksidan içeriğiyle DNA hasarı, kanser gibi birçok hastalığın önlenmesinde etkin olup vücutta zararlı maddelere karşı kalkan görevi yapıyor.

Ancak,Özellikle tansiyon hastalarında,böbrek hastalarında ve kan sulandırıcı kullananlarda tüketimi sakıncalı olabilir, ayrıca kas kasılmasına,düşük riskine neden olduğu ve kafein içeri nedeniyle hamile ve emzirenlerde önerilmez.

Ayrıca ,Zayıflama amacıyla satılan ve tüketilen hiçbir bitki çayının, yağ yakımını direkt olarak sağlamadığını belirtmek gerekir. ve içeriği hakkında kesin bilgi sahibi olmadığımız çayları tüketmeden mutlaka bir uzmana danışmamız ve bilinçsizce tüketmememiz gerekir.

Diyetisyen
Bensu NALBANT

Paylaş: