fbpx
Yaş Aldıkça Nasıl Güçlü ve Koordineli Kalınır?

Yaş Aldıkça Nasıl Güçlü ve Koordineli Kalınır?

Normal yaşlanma ile Güç, çabukluk ve dayanıklılık dahil olmak üzere pek çok fiziksel yetenek azalır. Kaslarla ilgili bu azalmalara ek olarak, vücudun hareketlerini koordine etmede meydana gelen değişiklikler de vardır. Bir takım aktiviteleri gerçekleştiremeyebilirsiniz. Örneğin: otobüse yetişmek için koşmak, bahçede dolaşmak, eve yiyecek taşımak, kaygan bir yüzeyde dengenizi korumak veya çocuğunuzla ebelemece oynamak gibi..

Toplumumuzda, yaşlandıkça giderek daha az egzersiz yapmanın iyi olduğuna dair bir efsane olsa da gerçek tam tersi! Bu nedenle endişelenmeyin! Haftada beş gün, günde en az 30 dakika tempolu yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme veya aerobik egzersizler yapın. Yoga, Pilates ve ağırlık antrenmanları gibi haftada en az iki saat güç, denge ve esnekliğe yardımcı olan egzersizlere katılın.
Golf, tenis ve basketbol gibi geliştirmek istediğiniz sporları da yapabilirsiniz.

Egzersiz becerilerinizi geliştirmek için derslerden ve eğitmenlerden yararlanın.
Ortopedik yaralanmalar, katarakt ve diğer göz problemleri ve Parkinson ve diğer hareket bozuklukları dahil olmak üzere egzersiz yeteneğinizi engelleyebilecek hastalıkları tedavi etmek için doktorunuzla birlikte çalışın.

Balık, zeytinyağı, avokado, meyve, sebze, kabuklu yemişler, fasulye, kepekli tahıllar ve kümes hayvanları gibi yiyeceklerden oluşan bir Akdeniz menüsü ile beyninizi ve kaslarınızı besleyin. Diğer yiyecekleri az tüketin. Ve iyi uyuyun…

Spor Koordinatörü: Erkan Taş

Paylaş: