fbpx

Yağlar Kasa, Kaslar Yağa Dönüşür mü?

Yağlar Kasa, Kaslar Yağa Dönüşür mü?

Bu konu bir efsanedir, halk arasında konu buraya geldiğinde çok enteresan ve eğlenceli yorumlar duymak mümkün. Sorunun cevabı ise çok net, tabi ki hayır. 🙂

Bu durum fizyolojik olarak mümkün değil; yağlar ve kaslar vücutta farklı dokulardır ve birbirlerine dönüşemezler, ancak halk arasında maalesef böyle bir yanlış kanı oluşmuştur. Eski bir Hocam bu tip bilgilere magazinsel bilgiler derdi. 🙂 Magazin demişken okumuş olduğunuz spor dergilerinde yazan bir çok şey de maalesef böyle… Kime göre neye göre? Algısı hiç belirtilmez ve tavsiye edilen bir çok şeyin bilimsel dayanağı da yoktur. Lütfen bu tip bilgileri hemen hayatınıza sokmayın.Mutlaka konunun uzmanıyla görüşün. Yani beslenme veya supplementler ile ilgili ise doktor veya diyetisyene, antrenman teknikleri ile ilgili ise güvendiğiniz bir antrenöre kesin ve kesin danışın.

Konumuza dönecek olursak, Vücuttaki yağ oranı azaldığında kaslar daha belirgin hale gelir, bu durum yağların kasa dönüştüğü algısını yaratır. Tam tersi kas oranı azaldığında vücuttaki yağ oranı artabilir, bu da kasların yağa dönüştüğü algısını yaratır. Bu konuda bilinmesi gereken şudur, kişinin doğru beslendiğini ve düzenli egzersiz yaptığını düşünecek olursak, kişinin kas oranı arttığında metabolizma hızı da artacağından yağ yakımı hızlanacaktır. Tam tersi kişinin kas oranındaki azalmanın doğurabileceği sonuçlardan biri olan metabolizma hızının düşmesi de yağ oranında artışa neden olacaktır. Konu bu kadar açık.!

Paylaş: