fbpx

Seçim Senin!

SEÇİM SENİN!

Tüm Dünya’nın savaştığı salgın nedeniyle evlerimize kapandık ve ne yazık ki çoğu kişinin uğrak yeri mutfak olmaya başladı. Dengesiz besin alımı gibi hareketsizlik de artmaya devam ediyor.

Unutma ki bugünler de geçecek! Her şeyin normale dönmeye başladığı bir güne uyandığında sevdiğin kıyafetlere sığamıyor, kemerlerin-düğmelerin yetmiyor, ayakkabını dahi güçlükle bağlamaya çalışıyor olabilirsin… Hareketsizlikten tüm kondisyonunu kaybettiğin için iki adımlık mesafede bile kendini nefes nefese bulabilirsin. Bu zorlu günleri atlatmışken bir de kilo problemiyle savaşmak istediğine emin misin?

Evet haklısın, mutfak hepimize cazip geliyor. Yeni tarifler denemek heyecan verici olabiliyor. En azından sağlıklı tarifleri deneyebilirsin. Ama sağlıklı görünen her tarifin masum olmadığını da unutmamak gerek. Yeterli ve dengeli beslenme dediğimiz olabildiğince çeşitli-renkli, bol sebze-meyveli tüm besin gruplarının dengeli ölçüde alınabildiği bir düzen oluşturmaya özen göster.

Ve evet spor salonları da kapalı. Ki bu durumdan biz de hiç memnun değiliz; ama bu da bir engel değil. Eğitmenlerimizin hazırladığı ev egzersiz videolarını takip edip uygulayabilirsin. Nasılsa evdeyim deyip uyku düzenini alt üst etmekten de vazgeçsen iyi olur! Çünkü bağışıklığını güçlendirebilmek için kaliteli bir uykuya da ihtiyacın var.

Bunların hiçbirini önemsemeyip “nasılsa şok diyet uygular kurtulurum” diye düşünüyorsan da hatırlatayım; o kiloları birdenbire almadın ve hemen veremezsin. Kendini tanıyor ve yapabilirim diyorsan şu andan itibaren harekete geçebilirsin. Ama olmuyorsa işin profesyonellerinden yardım alabilirsin. Biz hep seninleyiz…

Diyetisyen
Merve Mahi KURT

Paylaş: