fbpx
Obezite ile Mücadelede Egzersiz

Obezite ile Mücadelede Egzersiz

Obezite ile mücadele edenlerin bir çoğu egzersize rağmen kilo veremezler. Hatta kilo vermek yerine kilo bile alabilirler.Bunun en önemli sebebi spor yapıyorum diye düşünüp gerekli beslenme programına uymadıkları içindir. Gerek yediği miktara , gerekse kalori hesabının kısıtlamasına dikkat etmeyince egzersiz zayıflama değil kilo alma aracı olur.

Egzersize rağmen kilo almada bir yanlışta egzersizin program dahilinde yapılmamasıdır. Sabah kahvatısını yapmadan ya da yetersiz yapıp ardından giriştiğiniz yoğun egzersiz, sizi öğlene kadar ‘ doymaz ‘ bir hale getirir.Öğlen öğününde de belirlenen miktarın dışına çıkıp fazla yemek yendiğinde bu durum kaçınılmaz olur. şekerinizin düşmüş olması glisemik endeksi yüksek gıdaları tüketmenize neden olur.

Aynı sorun akşam yapılan egzersizlerde de önümüze çıkmaktadır. Akşam egzersizleri öncesi hazmı kolay ,yağı düşük ,katkısız gıdalarla atıştırmadan sonra yapılmalı. Egzersizden sonra da saat 20.00’den sonra olmamak koşuluyla hafif bir şeylerle erken uyumalıdır.

Zayıflamak isterken kilo almamak adına bir profesyonel yardımıyla beslenme ve egzersiz programına sadık kalınmalıdır.

Paylaş: