fbpx
Kortizon tedavisinde beslenme

Kortizon tedavisinde Beslenme

Farklı hastalık tedavilerinde kullanılan, sıkça duyduğumuz kortizon hakkında ne kadar bilgiliyiz? Vücutta böbrek üstü bezlerinden sentezlenen bir hormondur. En önemli görevi de yağ ve karbonhidrat metabolizmasını dengelemektir. Anti alerjik özelliğiyle iltihap kurutmada etkindir.

Özellikle yüksek dozlarda ve bilinç dışı kullanımı ciddi yan etkilere yol açabilir. Bu nedenle hekim gözetiminde önerildiği kadar kullanılmalıdır.

  • Kortizon kullanımında ilk uyarılar TUZ TÜKETİMİ ile ilgili! Çünkü kortizon kullanımı vücutta su ve tuz tutarak ödemlenme yaratır. Buna bağlı olarak kan basıncı yükselebilir. Tedavi boyunca tuz alımı azaltılmalıdır.
  • Kalsiyum desteği: Tedavi yan etkileri arasında kemik yıkımı/osteoporoz gelişimi mevcut. Günlük beslenmenize süt ürünleri, kurubaklagiller, özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeleri ekleyin.
  • Potasyum: Böbreklerde gelişen potasyum emilimi kalp fonksiyonlarını olumsuz etkiler ve kas krampları-güçsüzlüğü yaratabilir. Taze sebze ve meyve tüketimini artırın.
  • Kan şekeri: Hastaların bozulan kan glukoz dengesi tatlı isteği, açlık krizleri yaşatabilir. Direkt olarak tatlı tüketimine yönelmek yerine sevdiğiniz kuru meyveleri tercih edin. Basit şekerlerden (un, şeker, paketli gıdalar vb) uzak durun.
  • EGZERSİZ: Tedavi sürecinde metabolizmayı dengelemek, yağ depolamayı önlemek ve kilo kontrolü sağlamak için mutlaka hareket etmelisiniz.

Sağlıklı günler…

Merve Mahi KURT
DİYETİSYEN

Paylaş: