fbpx
kış aylarının vazgeçilmezi salep

Kış Aylarının Vazgeçilmezi Salep

KIŞ AYLARININ VAZGEÇİLMEZİ SALEP

Soğuk kış aylarının favori içeceklerinden biri olan salep, orkide bitkisinin yumrularından elde ediliyor. Yumru kökler dövülerek toz haline getirildikten sonra hem toz hem de içilmeye hazır paketler şekilde satılabilmekte. Kendine has tadı ve birçok özelliği olan salebi yakından inceleyelim.

Kış mevsiminde sık rastlanılan soğuk algınlığı, grip, bronşit, öksürük gibi solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olup hastalıklara karşı koruyor.  Sindirimi kolaylaştırıp bağırsak hareketlerini düzenliyor. Mide rahatsızlıklarına iyi geliyor. Ve aynı zamanda vücut ısısının yükselmesinde de etkili.

Doygunluk ve lezzet açısından sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenlerin de sık sık tercih ettiği bir içecek. Tarçınla birlikte tüketirseniz hem kan şekerinizi düzenlemiş hem de tatlı ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Bol kalorili tatlılar yerine tüketebilirsiniz J Eğer kilo almak isteyenlerdenseniz  bir büyük bardağa bal, dövülmüş kuruyemiş ekleyebilir ya da yanında kuru meyve tüketebilirsiniz.

Sadece süt ve katkısız toz hali ile hazırlandığında 1 bardak süt değişimi olarak tüketilebilir. Ancak hazır paketler halinde satılan bir salep ise 200 ml süt + 1 porsiyon meyve değişimi olduğunu unutmayalım.

KULLANIMA HAZIR PAKETLERE DİKKAT!

Birçok faydasından bahsettik ancak nasıl hazırlandığı oldukça önemli! Tüm bu özelliklerinden yararlanmak istiyorken hazır şekilde satılan salep karışımlarını tercih etmemeye özen gösterelim. Çünkü market raflarında kolayca ulaştığımız ürünlerin içeriği pek masum değil Bu ürünlerde şeker, modifiye nişastalar, aroma vericiler, tatlandırcılar ve süt tozu bulunuyor. Ve ne yazık ki içerdikleri salep tozu oranı oldukça düşük. Evde sağlıklı bir salep hazırlayabilmek için gerçek salep tozu kullanmayı unutmayın.

Paylaş: