fbpx
Kilom normal ama göbeğim gitmiyor

Kilom normal ama göbeğim gitmiyor

“KİLOM NORMAL AMA GÖBEĞİM GİTMİYOR”

Vücuttaki yağ miktarının fazlası genellikle deri altında depolandığından kilo artışına neden olur. İdeal kiloda olsanız dahi, yağ oranınız yüksekse vücudunuzun belirli bölgelerinde (özellikle bel çevresi) fazla kilolu bir görüntü yaratır. Kalıcı bir çözüm arıyorsanız yapmanız gereken; kas kütlesini artırıp fazla olan yağ oranını düşürecek bir program uygulamak. Yani dengeli beslenmek ve spor yapmak! Nereden başlamak gerektiğine dair ise birkaç tüyom var.

SU Tüketimi: Yetişkin bireylerin günlük tüketmesi gereken su miktarı kilogram başına 30-35 ml. Susama hissini açlıkla karıştıran kişiler olabiliyor. Eğer  öğün saatlerinde değilsen muhtemelen açlık değil susuzluk yaşıyorsundur. İlk yapacağın hamle her zaman su içmek olsun. Sağlıklı bir metabolizma istiyorsan lütfen su tüketimini ihmal etme.

Şekerli Besinler: Yoğun şeker tüketiminde vücut kan şekerini dengelemek için fazla insülin salgılar. Ve kan şekeri hızla düşer. Bu durumda tokluk hissi oluşmadığından daha yoğun besin tüketilir. Oluşan fazla enerji yağ oranına negatif etki eder.

Paketli Ürünler: Raflarda gördüğümüz her diyet ürün masum değil. Düşük kalorili diye tüketilen ürünün besin içeriğinden haberdar olmakta fayda var. Bunun için etiket okuma alışkanlığı edinmelisin.

SPOR YAPMAK: Sağlıklı bir beslenme modeli oluşturduğunu varsayıyorum. Sırada hareket etmek var. Günlük rutinin dışında spor yapmaya alışmalısın. Düzenli spor yaparak kas miktarın ve kondisyonun artacak, fazla olan yağ oranın düşecek, bağışıklığın güçlenecek ve kendini daha mutlu hissedeceksin.

Tüm bunlara dikkat ederek hem sağlığına hem de istediğin o beden görüntüsüne kavuşabilirsin. Sağlıklı günler…

Merve Mahi KURT
DİYETİSYEN

Paylaş: