fbpx
Fitness Programım Nasıl Olmalı

Fitness Programım Nasıl Olmalı

Zayıflamak için fitness programı uygularken daha hızlı bir şekilde kilo vermek, verilen kiloların kalıcılığını sağlamak ve vücudun istenen forma ulaşmasını sağlamak adına birtakım hususlara dikkat edilmelidir. Tıpkı yanlış beslenme gibi yanlış bir egzersiz planı da kilo vermenin önünde bir engel teşkil edebilir.

Diyete başlayan kişilerin birçoğunda hayatının önceki dönemlerinde sporla ilgilenmemişken bir anda yoğun şekilde spora yüklenme, sonrasında diyetin bırakılması veya istenilen kiloya ulaşılması gibi nedenlerle sporun birden bırakılması gibi yanlış bir davranış biçimi görülür. Bu durum hem kalp sağlığı, hem de vücut fonksiyonları açısından oldukça büyük riskler barındırır. Bunun yerine diyete adapte olana kadar geçen süre boyunca tempolu yürüyüşler yapılmalı ve basit fitness egzersizleri uygulanmalı, diyette süreç ilerledikçe ve kilo verme yavaşladıkça haftanın üç günü düzenli olarak uygulanacak bir fitness programına geçilmelidir.

Spor salonlarına yazıldığınızda hocalar genellikle ilk aylarda bu spora hazır olmanız için bir gün içerisinde bütün vücudunuzu çalıştırmaya yönelik egzersizler içeren program hazırlar. Bu sistem kesinlikle doğru bir sistemdir. İlk zamanlarda uygulayacağınız bu tarz fitness programları vücudunuzdaki kasların işlevselliğini arttırır ve bölgesel çalışma programlarına hazırlanmanızı sağlar. Bu programda vücudunuzdaki temel her bir kas bölgesi için bir veya iki hareket yer alır. Genellikle göğüs, sırt, bacak gibi büyük kas grupları için iki hareket bulunurken biceps, triceps, omuz, kalf gibi kaslar için tek hareket yer almaktadır.

Fitness sporunda ilk ay veya ikinci ay bu şekilde bir program uyguladıktan sonra bölgesel çalışma sistemine geçebilirsiniz.

Erkan TAŞ
Okyanusfly Spor Koordinatörü

Paylaş: