fbpx
diz ağrısını egzersizle hafifletin

Diz Ağrısını Egzersizle Hafifletin

Diz ağrısı için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri egzersizdir. Diz genellikle kalça ve ayak arasında masum bir seyircidir.

Örneğin; zayıf kalça kasları dizinizde daha fazla gerginliğe neden olarak ağrınızı şiddetlendirebilir. Kalça eklemi çevresindeki kasların güçlendirilmesi rahatlamaya yardımcı olacaktır.

Ek olarak: Diz ağrısı bazen diz çevresindeki gergin kaslardan kaynaklanır veya şiddetlenir, bu problem genellikle esneme ile başarılı bir şekilde çözülür. Kaslar esnek değilse, diz eklemi bazen düzgün hareket etmez.

Yıllarca süren aşınma ve yıpranma dizlerdeki kıkırdağı parçalayarak kronik eklem iltihabına yol açabilir. Geçmişteki bir yaralanma da artrite neden olabilir.

Hiçbir şey bu fiziksel değişiklikleri tersine çeviremezken, pelvis ve karın kaslarının yanı sıra diz çevresindeki kasları geliştirerek ağrıyı azaltabilirsiniz. Güçlü kaslar, iskelet sistemini daha sağlıklı kılarak, eklemlerdeki baskının bir kısmını alır. Esnekliği artırmak da diz ekleminizi inanılmaz rahatlatacaktır.

Spor Koordinatörü:
Erkan Taş

Paylaş: