fbpx
Beslenme Hakkında Bilinen 5 Yanlış!

Beslenme Hakkında Bilinen 5 Yanlış!

  • EKMEĞİ TAMEMEN HAYATIMDAN ÇIKARTMALIYIM!

Karbonhidratı ya da makro enerjili besinleri hayatınızdan çıkartmak kilo kaybı sağlayabilir. Sağlıklı kilo kaybı ya da sağlıklı beslenme düzeni sağlamak istiyorsanız durum değişebilir. Önemli olan beslenmenizdeki dengeyi sağlayabilmektir. Dönemsel olarak bir besin türünü hayatınızdan çıkartıp sonrasında tüketmeye başlarsanız, hızla kilo aldığınızı göreceksiniz. Yine de denemek istiyorsanız direkt olarak ekmeği hedef almayın. Ekmek yerine geçen pilav, makarna, kestane, mısır vb birçok seçeneği de gözden geçirin.

  • AKŞAM 19.00’DAN SONRA YEMEK YERSEM ŞİŞMANLARIM!

Evet, akşam yemeğinin belirli bir saatte bitmesi gerekir. Ama bu durum hurafelere göre değil sizin uyku saatinize göre belirlenmelidir. Önemli olan uykunuzdan yaklaşık 6 saat önce tüketmiş olmanız. Yani gece 03.00’da uyuyan biriyseniz bu yanlışı zaten uygulayamaz ve fazlasıyla acıkırsınız. Ayrıca belirli rahatsızlıkları olan kişiler akşam yemeği ve uyku arasında küçük bir ara öğün de tüketebilirler. Ancak bunu da uyumadan 2-2.5 saat önce yapmak gerekir. Geç saatlerde yemek yemek vücuttaki yağ oranını artırabilir ya da sindirim problemlerine (reflü vb) yol açabilir.

  • LİGHT ÜRÜNLER ÇOK SAĞLIKLIDIR!

Light ibaresi olan her besin ne yazık ki düşünüldüğü kadar masum ve sağlıklı değildir. Diğer ürünlere göre kalorisi düşük gösterilirken eklenti şeker miktarı ya da yağ oranı daha fazla olabilir. İlave katkı maddeleri barındırabilir. Bu noktada sadece kalorisine değil “içindekiler” kısmına dikkat etmekte fayda var.

  • KİLO VERMEK İÇİN KALORİ SAYMAK YETERLİDİR!

Alınan kalori miktarı elbette ki önemli. Ancak kaç kalori tükettiğinizden ziyade nereden/hangi besinlerden aldığınızı düşünün. Mesela alacağınız 200 kaloriyi 1 porsiyon meyve+süt ikilisinden alabilirsiniz. Ya da bisküviden, cipsten de. Sizce sağlıklı olan tercih hangisi?

  • DIŞARIDAYKEN EN SAĞLIKLI TERCİH SALATA !

Öncelikle salatayı sadece kilo verme dönemlerinde değil günlük beslenme rutininize mutlaka ekleyin. Düşük kalorili, iyi bir lif kaynağı, vitamin-mineral deposu bir tercih olacaktır. Ancak her salata doğru bir tercih olmayabilir. İçerdikleri soslar hedefinizden uzaklaşmanıza neden olabilir. Zeytinyağı, mayonez, hardal, mısır, ceviz, yağlı peynirler vb içeriği salatanızın enerjisini farketmeden artırabilir. Bu nedenle sipariş verirken sosunu yanında isteyerek ipleri ele alabilirsiniz.

Merve Mahi KURT
DİYETİSYEN

Paylaş: