fbpx
6 Formda Kalma Yöntemi

6 Formda Kalma Yöntemi

Formda kalmak için tek bir şeye yoğunlaşmak belki de çoğu zaman en iyisidir. Böylece daha basit bir deneyimle rahatlıkla hedefinize ulaşırsınız. Uzun vadeli bir başarıya ulaşmak için aşağıda sıralayacağımız denenmiş yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

1-) Yediklerinizi Takip Edin
Yemeyi seven ve bundan büyük zevk alan bir insan olabilirsiniz. Fakat bir yandan da bu durumu kontrol altına almak istiyorsanız, kendinizi takip etmeye başlamalısınız.
Porsiyonlarınızı takip etmek güzel bir ilk adım olacaktır.

2-) Gerçekten aç hissediyor musunuz?
Başka hiçbir şeyi düşünmeden yemekten vazgeçmelisiniz. Özellikle aç olup olmadığınız sorusu çok önemli. Eğer sırf alışkanlıktan ya da sıkıntıdan yemek yiyorsanız bu oldukça tehlikeli. Bir sabah hafif bir kahvaltı yaparak işe başlayabilirsiniz. Sonra kendinizi iyi dinleyin ve gerçekten aç hissettiğinizde yemek yiyin.

3-) Yemeklerinizi Kendiniz Yapın
Hafta içinde tüketebileceğiniz hafif ve az kalorili yemek alternatiflerini Pazar günleri hazırlamayı düşünebilirsiniz. Böylece hem yediklerinize dikkat edebilecek, hem de beslenme ritminize sadık kalabileceksiniz.

4-) Hedefler Koyun
Daha sağlıklı yaşamak ve ideal bir kiloya kavuşmak için kendinize uzun ve kısa vadeli hedefler koyun. Öncelikle kısa vadeli hedeflere ulaşmaya başladığınızda kendinizi büyük bir iş başarmış gibi hissedeceksiniz. Uzun vadeli hedefinizi de ömrünüz boyunca sağlıklı ve formda kalmak olarak belirlerseniz, bu hedef sizi her zaman güçlü kılacak.

5-) Susuz Kalmamaya Özen Gösterin
Bazen ne kadar spor yapsanız da, yediklerinize ne denli dikkat etseniz de, kalan kilolarınızdan kurtulma konusunda zorluk yaşarsınız. Bu durumlarda başınızın susuzlukla dertte olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Su, vücudun biyolojik performanslarının temellerinden biri olduğundan, formda kalmak için vücudun su dengesinin iyi ayarlanması ve özellikle hiçbir şekilde susuz bırakılmaması gerekir. Bu sebeple, sabahları, kahvaltıdan önce su tüketerek, gün boyu lazım olacak enerjiye sahip olabilirsiniz.

6-) Ağırlık Kaldırın
Formunuzu korumak için spor programlarınıza ağırlık kaldırma hedeflerinizi de eklemeyi ihmal etmeyin. Başta zorluk yaşayabileceğinizi düşünerek, kendinize uygun miktarda ağırlıklarla başlamak, hem fiziksel olarak zarar görmemeniz hem de başarısız olup moralsizliğe kapılmamanız açısından daha doğru olacaktır. Zamanla, gelişiminiz doğrultusunda, ağırlık miktarını arttırmak, hem beslenme kaliteniz hem de form koruma grafiğinize büyük katkı sağlayacaktır.

Niyetiniz vücudunuzla barışık ve formda olmaksa bedeninize kulak verin. Sağlıklı bir yaşam için küçük ama etkili hedeflerle hayat daha güzel olabilir.

Paylaş: