fbpx
Share on facebook
Paylaş
Share on twitter
Paylaş
Share on linkedin
Paylaş
Share on whatsapp
Paylaş

Sağlıklı bir Koşu İçin 4 Öneri

Koşu belki de en az hazırlık gerektiren, yeterli alan ve azmi bulduğumuzda her an yapabileceğimiz bir spor gibi görünür. Yine de bazı noktalara dikkat ederek koşma sporu ile oluşabilecek bazı sorunların önüne geçmek ve hatta koşudan elde ettiğimiz faydayı artırmak mümkün.

1 Doğru Ayakkabıyı Seç

Ayaklarını destekleyen, koşu için tasarlanmış ve ayak yapına uygun bir ayakkabı seçmelisin. Kötü ayakkabı seçimi uzun süreli koşularda rahatsızlık hissetmene neden olabilir. Ayrıca doğru ayakkabı seçimi ile sakatlık risklerinin önüne mümkün olduğunca geçecek ve keyifli bir koşuyu garantileyeceksin.

2 Isınma Hareketleri Yap
Vücut esnekliğini sağlamak ve yapılacak egzersize vücudu hazırlamak atlanmaması gereken noktalardan biridir. Isınma hareketleri, eklem hareket açıklığını destekler ve böylelikle sakatlıklardan korunma sağlar.

3 Doğru Miktarda Su İç
Koşma esnasında kaybettiğin sıvıyı yerine koymak için mutlaka doğru miktarda su içmelisin. Egzersiz öncesi 2 su bardağı ve koştuğun her 15 dakika koşu için ekstra 1 bardak su içmek, vücuduna, koşu sırasında yeterli miktarda suyu sağlayacak. Egzersiz sonrası da susuzluk hissetmiyor olsan bile su içmeye devam etmelisin.

4 Yemekten Hemen Sonra Koşma
Bir koşu antrenmanı ile en son yediğin öğün arasında en az 2 saatlik bir boşluk olmalı. Böylece sindirim sisteminin etrafında toplanan kanın yeniden kas ve iskelet sistemine yönelmesi için gereken süre geçmiş olur. Ancak koşunun hemen öncesinde kaliteli karbonhidrat içeren bir atıştırmalık tüketebilirsin.

Share on facebook
Paylaş
Share on twitter
Paylaş
Share on linkedin
Paylaş
Share on whatsapp
Paylaş
Sizi arayalım
close slider

Türkiye'nin başkenti neresidir?

Üyelik Başvuru Formu

Formu doldurup bize gönderin

En kısa süre içerisinde ilgili arkadaşlarımız sizi arayacaktır.

Türkiye'nin başkenti neresidir?