fbpx
Protein Tozu Kullanmalı mıyım?

Protein Tozu Kullanmalı mıyım?

Bir bardak süte, suya veya bir smoothieye protein tozu eklemek, sağlığınızı iyileştirmenin veya “kas yapmanızın” basit bir yolu gibi görünebilir. Sonuçta protein; kas, kemik ve çok sayıda vücut fonksiyonunun oluşturulması ve sürdürülmesi için gerekli… Ve birçok yaşlı yetişkin, iştah azalması nedeniyle yeterince protein tüketmiyor! Ancak dikkatli olmalısınız: Bir kaşık çikolatalı veya vanilyalı protein tozu sağlık riskleri barındırabilir.

Uzmanlar “Protein tozlarını birkaç durum dışında ve sadece gözetim altında kullanmayı tavsiye ediyor! Mesela önemli bir bilgi bence: FDA ( ABD İlaç ve gıda Dairesi ) ürünlerin güvenliğini, etiketlenmesini ve değerlendirmeyi üreticilere bırakıyor. Dolayısıyla, bir protein tozunun üreticilerin iddia ettiklerini içerip içermediğini bilmenin de maalesef bir yolu olmamış oluyor.

Ülkemizde de bir çok marka İthal. Yorum sizin… Protein tozu ve benzeri takviye gıdaları kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora görünmek şart. ( Bir Fitness hocasının veya iyi bir vücudu olan arkadaşının tavsiyesiyle vücuduna sokabileceğin şeyler değildir Supplementler… ) Bir de 21 yaş altı gençlerin kesinlikle kullanmaması gereken şeyler olduğunu düşünüyorum. Bütün gıdalardan protein alın: Fındık, badem, süt ürünleri (yoğurt, süt, peynir), baklagiller (fasulye, mercimek), balık, kümes hayvanları, yumurta ve yağsız et. Bir toza dönüşmeden protein elde etmenin birçok yolu var. Sağlıkla Kalın…

Spor Koordinatörü:
Erkan Taş

Paylaş:

sporun gücü

Sporun Gücü

Spor, bireyleri bir araya getirir, sağlığı geliştirir ve toplumları şekillendirir.