fbpx

Fitness Bilgileri

FİTNESS BİLGİLERİ

Bu ayki paylaşım beğendiğim bilimsel çalışma içerikli bir alıntıdır. Mutlaka okuyun!

Ah Şu Ağrılar!..

Ara verdikten sonra spora döndüğünüz ilk gün neden çok ağrı çekip ikinci spor gününde ağrılarınız azalır hiç düşündünüz mü? Brigham Young University sizin için merak etti. 14 erkek ve kadına 28 gün arayla iki tur yoğun egzersizler yaptırıldı, her tur öncesinde ve sonrasında kas biyopsileri alındı. İlginç şekilde, araştırmacılar T hücre adı verilen bağışıklık hücrelerinin ikinci turda artmış olduğunu gördü. Bu katil hücrelerin normalde yalnızca enfeksiyon ve diğer dış istilacılara karşı savaştığı ve çizgili kaslarda görev almadığı düşünülürdü.

%1

Evet, sadece % 1 oranında su içimini artırırsanız, genel kalori, yağ, şeker, sodyum ve kolesterol tüketimini, Journal of Human Nutrition and Dietetics dergisindeki araştırmaya göre azaltmış olursunuz.

Boğazını Tut

Düzenli planlamayla tüketilen serbest öğünler, Molecular Nutrition and Food Research adlı dergide yayınlanan çalışmaya göre bağırsaklarınızdaki faydalı bakterilere zarar verebilir. Sağlıklı ve dengeli mikrobiyomlar, yani vücutta milyarlarcası bulunan bakteriler sağlık için önemlidir ancak titizlikle planlanmış beslenme düzenini tüm hafta sürdürüp hafta sonu önünüze gelen tüm yağlı ve sağlıksız yiyecekleri yemek, faydalı bakterilerde azalmaya yol açabilir. Deney fareleri üzerinde yapılan çalışma, 16 haftalık sağlıklı beslenme / kötü beslenme değişimleri sonucunda %18 kilo artışı yaşadı.

Proteinli Uykular Dileriz

Columbia Üniversitesi araştırması, uyku öncesi yapılan protein içerikli atıştırmanın daha yapıcı ve iyi uykuya destek olduğunu buldu. Araştırmacılar 26 deneğe uyku öncesinde farklı öğünler yedirdi ve hangi kombinasyonun en iyi sonucu verdiğini gözlemledi.

Bir grup yüksek lif ve protein içerikli, doymuş yağ oranı az olan yiyecekler tüketti. Bu grup 20 dakikadan kısa süre içerisinde uykuya dalabildi ve daha çok derin uykuda kaldı. Başka bir grup ise doymuş yağ ve şeker açısından yüksek, lif ve protein içeriği düşük yiyecekler tüketti. Bu grubun uykuya dalması 30 dakikadan fazla sürdü ve düzensiz, uyku problemleri yaşayan kişilere benzer kalitesiz bir uyku uyudular.

Beynini de Çalıştır

Fitness hedeflerinizde tutarlı hareket etmek uzun vadeli kas gelişiminiz için önemlidir ancak yaş ilerledikçe düşünen kasınızı sağlıklı tutmak için egzersizlere devam etmelisiniz diyor Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırması. Araştırmacılar ortalama 40 yaşında 1500’den fazla sağlıklı bireyi, 20 yıl öncesinde koşu bandı ve MRI testine tabi tutmuştu. Bu bireyler 20 sene sonra tekrar test edildiklerinde, genel anlamda hala sağlıklı olup koşu bandında daha zayıf performans gösterenlerin daha küçük beyinleri olduğu gözlemlendi; bu sonuç yaşlanmanın bir sene hızlanmış olmasına eşdeğerdi ve aynı zamanda Alzheimer ile demans (bunama) riskinin artmış olduğuna işaret ediyordu.

Meyve Desteği

Journal of Proteome Research adlı dergide yeni yayımlanan çalışma, muz ya da armutun direnç antrenmanları öncesinde tüketilmesinin, sadece su tüketilmesine göre daha iyi toparlanma, enerji ve zihinsel odaklanma sunduğunu gözlemledi.

Erkan Taş
Okyanusfly Spor Koordinatörü

Paylaş:

sporun gücü

Sporun Gücü

Spor, bireyleri bir araya getirir, sağlığı geliştirir ve toplumları şekillendirir.