fbpx

Büyüklerde Yüzme Eğitimi

Yüzme, tüm kaslarımızı çalıştıran, faydalı spor aktivitelerinden biridir. Zinde olmamızı, kilo vermemizi, daha rahat nefes alıp vermeyi ve insanın güveninin artmasını sağlayan çok yararlı bir spordur.

Büyüklerde yüzme eğitimi, çeşitli seviyelerden oluşmaktadır. Kişinin hiç yüzme bilmediğini farz edersek, ilk etapta kişinin korkusunun olup olmadığı araştırmalı, geçmişte boğulma tehlikesi gibi trajik bir olay yaşadıysa çok iyi teşhis edilip, mutlaka doğru bilgiler verilmeli. Yüzmenin tanımı, yüzme çeşitleri, suda nasıl durulması gerektiği gibi konularda sözlü bilgiler verilip, bireyin ön yargılarından kurtulmasını sağlamamız önemlidir. Korkularından kurtulamayan bireyin yüzme öğrenmesi de epey uzun bir süreç alacaktır. Dolayısıyla bu noktada hocaların eğitimi ve karşısındaki yetişkine vereceği güven, eğitimi alan kişinin ön yargılarından kurtulması kolaylaştıracaktır.

Büyüklerde yüzme öğrenme süresi de kişiden kişiye farklılık göstertmektedir. Bunun için kesin zaman vermek doğru bir bilgi olmayacaktır. Ayrıca eğitimcinin kalitesi, bu iş için yeterli olup olmadığı bizim bu işi ne kadar sürede öğrenebileceğimize büyük etki edecektir. Sözlü iletişimlerle kişiye güveni aşıladıktan sonra nefes alıp verme egzersizleri de bir sonraki aşamada öğretilmesi gereken bir uygulamadır. Doğru nefes alıp verme tekniklerini öğrenen bir yetişkin çok kısa süre de suya adapte olacağından dolayı yüzmeyi de kısa zaman içerisinde öğrenecektir. Sonrasında suyun üzerinde durma teknikleri öğretilmelidir. Burada bireyin kendini serbest bırakması ve sakin olması suyun üzerinde durmasında etkin rol oynayacaktır. Bir sonraki adımda ise kondisyon çalışmaları yapılıp, bireyin kondisyonunun artırılması gerekmektedir. Son aşamada da değişik yüzme stilleri katılımcıya öğretilebilir. Sırtüstü yüzme, serbest yüzme, kurbağalama ve kelebek yüzme gibi farklı stillerde ilerleyen süreçlerde öğrenilip, geliştirilebilir.

Yüzmenin de kesinlikle yaş sınırı yoktur. İstenilen her yaşta başlanabilir. Özellikle de büyüklerde ve masa başında çalışan insanlarda genellikle boyun ve bel fıtığına sık rastlanır. Düzenli olarak yapılan yüzme seansları sayesinde birçok kişinin bu ağrılarından kurtulduğu gözlenmektedir. Bu nedenle çocuklar da olduğu kadar büyüklerinde yüzme kurslarına katılmasını kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Sonuç olarak büyüklerde yüzme eğitimi, ön yargılarından kurtulabilen herkesin çok rahat öğrenebileceği bir aktivitedir. Burada önemli olan kişiye doğru bilgileri veren, korkularını yenmesini sağlayan profesyonel bir hocanın varlığıdır. Sonrasında sizin yapmanız gereken tek şey, kendinizi suyun akışına bırakmanız olacaktır.

Paylaş:

21.YILIMIZA ÖZEL

%50 FAZLASI HEDİYE!

• 12 Ay üyeliğe + 6 Ay HEDİYE!
• 100 Saat üyeliğe + 50 saat HEDİYE!

Acele edin, kampanyamız sınırlı bir süre için geçerlidir.